Lepiej czytać składy. Popularny produkt okrzyknięty jednym z najgroźniejszych alergenów

2023-01-04 14:14

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaktualizowała listę najgroźniejszych alergenów. Od pierwszego stycznia 2023 roku do listy dołączył sezam. Znajduje się w składzie wielu produktów, dlatego jest to bardzo istotna informacja dla alergików.

Lepiej czytać składy. Popularny produkt okrzyknięty jednym z najgroźniejszych alergenów
Autor: Getty Images FDA zaktualizowała listę alergenów. Dodano popularny składnik

W celu ochrony osób z alergiami pokarmowymi i innymi nadwrażliwościami pokarmowymi, FDA egzekwuje przepisy zobowiązujące firmy do wymieniania tych składników na opakowaniach żywności i napojów. „Sezam dołącza do ośmiu innych głównych alergenów pokarmowych: mleka, jaj, ryb, skorupiaków, orzechów drzewnych, orzeszków ziemnych, pszenicy i soi” - poinformowała organizacja. To bardzo ważny krok w stronę alergików.

Poradnik Zdrowie: alergie

Sezam dołączył do listy najgroźniejszych alergenów

„Sezam dołącza do listy głównych alergenów pokarmowych określonych w prawie w wyniku ustawy o bezpieczeństwie, leczeniu, edukacji i badaniach alergii pokarmowych (FASTER), która została podpisana 23 kwietnia 2021 r.” - poinformowała Agencja w oficjalnym oświadczeniu w grudniu.

Jak donosi CNN, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków rozważała wprowadzenie sezamu do listy najgroźniejszych alergenów już od kilku lat. W 2020 r. zasugerowała nawet producentom wyszczególnienie go w liście składników. Przed wprowadzeniem tego kroku sezam miał być wymieniany w składzie tylko i wyłącznie w przypadku, gdy był jednym z głównych składników, a nie w śladowych ilościach (jako środek aromatyzujący bądź przyprawa).

Wprowadzenie sezamu na listę najgroźniejszych alergenów to znaczący krok w kierunku alergików. „Dla 1,6 miliona Amerykanów cierpiących na zagrażającą życiu alergię na sezam oznacza to, że życie stanie się lepsze od 1 stycznia 2023 r." - powiedział Jason Linde, starszy wiceprezes ds. rządowych i społecznych w Food Allergy Research & Education.

Alergicy wciąż muszą być czujni

Mimo zmian, FDA przypomina, że partie produktów, które zostały wprowadzone przed ustawą o alergenach, mające długi okres przydatności, wciąż mogą znajdować się na półkach sklepowych. Z tego względu alergicy powinni jeszcze przez jakiś czas zachować ostrożność przed ich spożyciem.

„Przypominamy konsumentom, że żywność znajdująca się już w handlu międzystanowym przed 2023 r., w tym ta na półkach detalicznych, nie musi być usuwana z rynku ani ponownie etykietowana, aby zadeklarować sezam jako alergen. Tak więc, w zależności od okresu przydatności do spożycia, niektóre produkty spożywcze mogą nie mieć oznaczenia alergenów dla sezamu w dniu wejścia ustawy w życie. Jeśli konsumenci nie są pewni, czy dany produkt spożywczy zawiera sezam, powinni skontaktować się z producentem" - apeluje FDA.

Pozostałymi produktami, znajdującymi się na liście alergenów FDA są: mleko, jaja, ryby, skorupiaki, orzechy drzewne, orzeszki ziemne, pszenica oraz soja.

Jak objawia się alergia na sezam?

U osób z alergią pokarmową po spożyciu sezamu może wystąpić szereg nieprzyjemnych objawów. Do najczęstszych należy m. in.:

W skrajnych przypadkach może dojść do zagrażającego życiu spadku ciśnienia krwi lub wstrząsu anafilaktycznego.