Lek na odchudzanie zmniejszy ryzyko udaru? “Kiedy tracisz na wadze, wiele rzeczy się zmienia”

2023-11-14 9:17

Na rynku jest kilka preparatów przeznaczonych do leczenia chorobliwej otyłości. Naukowcy dostrzegli jednak inne korzyści płynące ze stosowania jednego z nich. Okazuje się, że pacjent ma szansę uchronić się przed innymi, poważnymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Przyglądamy się ustaleniom badaczy.

Lek na odchudzanie zmniejszy ryzyko udaru? “Kiedy tracisz na wadze, wiele rzeczy się zmienia”
Autor: Fot. Getty Images/ zdjęcie ilustracyjne

Podczas sobotniej konferencji American Heart Association w Filadelfii potwierdzono, że lek Wegovy firmy Novo Nordisk zmniejsza ryzyko wystąpienia kolejnego incydentu sercowo-naczyniowego. Pacjenci przyjmujący preparat w celu leczenia chorobliwej otyłości zyskali dodatkową ochronę przed zawałem oraz udarem mózgu.

"Nie boli, ale doprowadza do dramatycznych konsekwencji zdrowotnych". Pierwszym objawem może być zawał albo udar.

Wegovy nie tylko na odchudzanie? Nowe ustalenia naukowe

W badaniach naukowych autorstwa dr Amit Khera z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas i dr Tiffany M. Powell-Wiley z National Institutes of Health udało się ustalić, że po dwóch latach stosowania leku Wegovy pacjenci byli mniej narażeni na wystąpienie cukrzycy i stanu przed cukrzycowego.

W analizie wzięły udział 17 604 osoby, których wskaźnik masy ciała (BMI) oznaczał nadwagę. Uczestnicy cierpieli na chorobę sercowo-naczyniową, co oznacza, że mieli za sobą zawał serca lub udar mózgu, albo objawy choroby tętnic obwodowych np. zatkane tętnice w rękach lub nogach.

Co ważne u badanych nie zdiagnozowano cukrzycy. Badanie dotyczące zastosowania Wegovy wykazało, że wśród pacjentów przyjmujących lek u 6,5 procent odnotowano przebyty zawał serca, udar mózgu, albo zgon. Przyczyną były problemy z sercem. Natomiast w przypadku osób, którym podano placebo wskaźnik wymienionych chorób oraz śmierci wzrósł do 8 procent. Różnica w tych wskaźnikach stanowi 20 procent na korzyść zastosowania Wegovy.

Badacze podkreślają, że największa korzyść dodatkowa wynikająca z zastosowania leku dotyczyła zawału serca. Wśród osób leczonych za pomocą preparatu Wegowy zredukowano ryzyko zawału serca aż o 28 procent. Kolejnym pozytywnym “skutkiem ubocznym” ma być zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu o 7 procent.

Wyobraźmy sobie przyszłość, w której leczymy otyłość i w efekcie leczymy inne choroby związane z otyłością, takie jak nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i cukrzyca typu 2 - “CNN” cytuje wypowiedź dr Ani Jastreboff, dyrektor Yale Obesity Research Center, która pomogła w przeprowadzeniu badania, podczas piątkowego briefingu.

Niestety, choć wyniki analiz są bardzo obiecujące, to specjaliści nie ukrywają, że nadal nie poznano bezpośredniej przyczyny związanej z nowymi ustaleniami. Nie wiadomo, czy poprawa stanu zdrowia pacjentów jest po prostu wynikiem odchudzania, czy też efektem ukrytego i dodatkowego działania leku Wegovy.

Zasługa leku czy efekt utraty wagi? Eksperci zabrali głos

Naukowcy mówią wprost, że nadal pozostaje niejasne, w jakim stopniu wyniki badań były zależne od samej utraty wagi. Wobec tego potrzeba kolejnych analiz, aby sprawdzić, czy lek Wegovy ma jakieś dodatkowe ukryte działanie, czy też nie.

Zdaniem dr Stevena Nissena z Cleveland Clinic, który nie brał udziału w badaniu, ale prowadzi podobne badanie tirzepatydu, wszystkie te efekty są dowodem na korzyści płynące stricte z utraty wagi.

- Kiedy tracisz na wadze, wiele rzeczy się zmienia. Mamy teraz, po raz pierwszy w historii, terapie, które mogą naprawdę pomóc pacjentom schudnąć na tyle, aby doszło do realnych zmian w stanie zdrowia - wyjaśniał Nissen. 

Lekarz w swoich badaniach skupił się na innej substancji, a mianowicie na tirzepatydzie. Okazuje się, że ten składnik leku przynosi większe efekty w walce z otyłością, a niżeli semaglutyd obecny w Ozempicu czy leku Wegovy. Takie ustalenia pozwalają mieć nadzieję, że leczenie otyłości zwiększa szansę na wyeliminowanie zagrożenia w postaci chorób sercowo-naczyniowych.

Nie eksperymentuj z lekami, to może skończyć się tragicznie

Marzenie o szczupłej sylwetce pojawia się w wielu głowach. Dlatego nic dziwnego, że wieści o lekach na otyłość przedostały się do świata gwiazd. Niestety jak sama nazwa wskazuje, jest to preparat leczniczy, a co za tym idzie, nie wolno przyjmować go na własną rękę w nadziei na szybką utratę masy ciała. Zawarty w leku semaglutyd jest obecny również w popularnym Ozempicu, ale jego głównym celem jest leczenie cukrzycy typu II.

Choć wiele gwiazd skusiło się na wypróbowanie tego rodzaju zastrzyków, to lekarze ostrzegają, że kuracja jest przeznaczona tylko dla osób z cukrzycą i otyłością i powinna odbywać się pod czujnym okiem specjalisty. Kilkurazowe zażycie preparatu owszem może doprowadzić do chwilowej utraty kilogramów, ale już za moment powracamy do poprzedniej wagi.

Natomiast stałe przyjmowanie leku na własną rękę wiąże się z poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Skutki uboczne stosowania Wegovy, Ozempicu czy innego leku na otyłość mogą być opłakane. Wymienia się następujące zagrożenia:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • odwodnienie,
  • ostre zapalenie trzustki,
  • choroby nerek,
  • hipoglikemia.

Ponadto warto zaznaczyć, że w ostatnim czasie jest coraz więcej sygnałów o podrobionych lekach na otyłość. Preparaty przedostają się do legalnych łańcuchów dostaw, a kiedy są wycofywane z rynku, trafiają do internetu i tam kuszą potencjalnych klientów obietnicą spektakularnych efektów. Niestety odnotowano pierwsze przypadki hospitalizacji osób, które padły ofiarą oszustwa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki