"Lek na odchudzanie" pożera masę mięśniową. Lekarz ostrzega przed skutkami ubocznymi
Ozempic początkowo miał być wyłącznie lekiem na cukrzycę, ale stał się także lekiem wykorzystywanym w leczeniu otyłości. Jeden z lekarzy tłumaczy, dlaczego leki takie jak Ozempic, zawierające semaglutyd, mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Chodzi o utratę masy mięśniowej. - To mnie niepokoi - wyznaje ekspert.
Semaglutyd to substancja czynna zawarta m.in. w leku Ozempic, który został uznany za skuteczny w odchudzaniu i łagodzeniu apetytu. Początkowo miał jedynie zmniejszać stężenie glukozy we krwi, ale szybko zaczął być również wykorzystywany w leczeniu otyłości.
Semaglutyd został zatwierdzony przez FDA do odchudzania w 2021 roku pod nazwą leku Wegovy. Obecnie lekarze mogą przepisywać pacjentom także lek o nazwie Ozempic w celu utraty wagi. Substancja czynna leku pomaga regulować poziom glukozy we krwi, ale wpływa także na trawienie i łagodzenie uczucia głodu.
Semaglutyd pozbawia masy mięśniowej
Dr Peter Attia, zajmujący się badaniem długowieczności, w materiale wideo opublikowanym na Instagramie apeluje, żeby spróbować innych strategii odchudzania, zanim sięgniesz po ten lek. Jego zdaniem, historie sukcesu semaglutydu nie uwzględniają przypadków pacjentów, którzy tracą nie tylko tkankę tłuszczową, ale i masę mięśniową, co może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie w przyszłości.
Dr Attia zwraca uwagę na fakt, że skład ciała, czyli stosunek masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej, daje o wiele bardziej miarodajne wyniki na temat odchudzania niż sama liczba utraconych kilogramów. Jak wyjaśnia, masa mięśniowa jest ważna dla zachowania zdrowego metabolizmu i zapobiegania urazom, szczególnie w miarę procesu starzenia się organizmu.
Lekarz przyznaje, że często zdarzają się sytuacje, kiedy kontaktują się z nim pacjenci bez nadwagi, chcący skorzystać z leku, by "zrzucić" kilka kilogramów i ładniej wyglądać na wakacjach. Dr Attia już wcześniej wyjaśniał, że - owszem, lek skutecznie odchudza, ale wpływa również na utratę masy mięśniowej, a to jest niepokojące.
- Stracili masę mięśniową w tempie, które mnie niepokoi – mówił w opublikowanym wcześniej filmie.
Dr Attia zaleca semaglutyd wyłącznie pacjentom, którzy już próbowali innych strategii odchudzania bez leków. Podkreśla jednak, że jeśli już podejmą decyzję o korzystaniu z leku, to muszą również dostarczać organizmowi wystarczającą ilość białka i dużo ćwiczyć, aby zachować mięśnie.
- Ostatecznie liczy się nie twoja waga, ale skład ciała i zdrowie – podsumował dr Attia.
Wstępne badania sugerują, że leki zawierające semaglutyd mogą rzeczywiście wpływać na utratę masy mięśniowej. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić ten związek.
Kalkulator BMI
Do sprawdzenia prawidłowej wagi (a także wzrostu i obwodu głowy) dzieci do lat 18 używane są siatki centylowe, określające czy dziecko rośnie proporcjonalnie do wieku.