Legionella nie odpuszcza. Są pierwsze zakażenia w kolejnym regionie Polski
Zakażenia legionellą to w ostatnim czasie problem, który odczuli głównie mieszkańcy Podkarpacia. Niestety nie tak dawno odnotowano przypadki w Wielkopolsce. Teraz kolejna Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała o trzech zakażeniach w następnej części kraju.

Odkąd w Rzeszowie zakażenie legionellą w niektórych przypadkach skończyło się śmiercią, ludzie dużo ostrożniej podchodzą do korzystania z wody. Okazuje się, że patogen nie odpuszcza i tym razem pojawił się w województwie łódzkim.
Legionella w Łodzi. Gdzie odnotowano przypadki zakażeń?
Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa w ciągu ostatnich dwóch tygodni Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi odnotowała trzy przypadki legionellozy. Pojedyncze zachorowania pojawiły się w powiecie poddębickim, sieradzkim i Łodzi.
Warto zaznaczyć, że legionella była obecna od zawsze i od lat pojawiały się przypadki zachorowań wywoływanych przez tego typu patogen. Jak informuje “Super Express” w ciągu całego bieżącego roku tylko w województwie łódzkim odnotowano 11 chorych. Dlatego, choć legionelloza charakteryzuje się wystąpieniem zapalenia płuc, to nie należy panikować, ale dbać o domową instalację i obserwować organizm.
Niestety pojawiły się także niepokojące dane płynące z Rzeszowa. Powiatowy Inspektorat Sanitarny 4 września (w poniedziałek), wydał oficjalny komunikat z którego wynika, że od 30 lipca br. odnotowano już 165 przypadków legionellozy. W samym Rzeszowie choroba dotknęła 111 osób, w powiecie rzeszowskim 38 pacjentów, a pozostała liczba to zachorowania w innych powiatach.
Najczęściej zakażenie dotykało ludzi w wieku od 60 do 90 roku życia, w większości mężczyzn. W sumie na ten moment 19 osób straciło życie z powodu legionelli.
Komu zagraża legionella i jak dochodzi do zakażenia?
Bakteria legionelli bytuje w wodzie, dlatego tak łatwo można się nią zarazić. Jednak nie oznacza to, że każde mycie musi zakończyć się zakażeniem. Ze względu na fakt, iż patogen może znajdować się w instalacjach wodno-kanalizacyjnych zalecana jest dezynfekcja, a służby sanitarne mają za zadanie wzmocnić nadzór nad bezpieczeństwem instalacji obecnych w każdym budynku.
Do zakażenia dochodzi na skutek wdychania aerozolu wodnego w którym znajduje się patogen. Legionellą nie można zarazić się poprzez wypicie wody.
Chcąc wystrzegać się zagrożenia warto zastosować wskazówki Głównego Inspektoratu Sanitarnego:
- Czyść i dezynfekuj regularnie urządzenia natryskowe, które masz w domu takie jak głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, czy wanny z hydromasażem.
- Jeśli nie ma cię w domu dłużej niż dwa tygodnie, po powrocie odkręć wodę i pozwól jej płynąć przez kilka minut. Dopiero po tym czasie zacznij z niej korzystać.
- Co pewien czas opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze zgodnie z zaleceniami producenta.
- W miarę możliwości utrzymuj w urządzeniach grzewczych temperaturę na poziomie 60 stopni C.
Podczas brania prysznica warto również uchylić drzwi łazienki, aby nie narażać się na wdychanie oparów w postaci wodnego aerozolu. Należy zaznaczyć, że choć legionella jest chorobą zakaźną, to jednak nie można się nią zarazić od drugiego człowieka. Na ciężki przebieg w postaci ostrego zapalenia płuc narażone są głównie osoby o obniżonej odporności, starsi czy przewlekle chorzy.