L4 wstecz jest możliwe. Obowiązuje jednak kilka zasad

2023-04-12 13:16

Zwolnienie lekarskie przysługuje pracownikowi, który niezdolny jest do pracy z powodu choroby. Są jednak sytuacje, kiedy lekarz w przychodni nie może przyjąć w danym dniu i trzeba czekać z wizytą do jutra. Co wtedy robić i jak wyjaśnić pracodawcy nieobecność w pracy? Jest możliwość uzyskania L4 z datą wsteczną. Oto co warto o nim wiedzieć.

Młoda kobieta walczy z przeziębieniem
Autor: Getty Images L4 wstecz jest możliwe. Obowiązuje jednak kilka zasad

Zwolnienie lekarskie to dokument, który wystawiany jest przez lekarza w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika z powodu choroby. Możliwe jest też wystawienie L4 z datą wsteczną, ale obowiązują pewne zasady.

Zwolnienie lekarskie wstecz. Kiedy lekarz może je wystawić?

Na stronie pacjent.gov.pl została udostępniona lista pytań i odpowiedzi dotyczących zwolnienia lekarskiego. Poruszona została kwestia, co zrobić w sytuacji, gdy pracownik czekał w przychodni, ale lekarz nie zdążył go przyjąć. W zaistniałych okolicznościach nie poszedł do pracy, więc jak ma wyjaśnić pracodawcy, że jest chory. Okazuje się, że istnieje możliwość wystawienia L4 z datą wsteczną.

Błędy medyczne, prawa i obowiązki lekarzy oraz pacjentów

Jak czytamy w odpowiedzi, "lekarz może wystawić zwolnienie na trzy dni wstecz przed wizytą (zwolnienie od psychiatry może być wystawione dowolnie wcześniej)". Natomiast świadczenie chorobowe za okres pobytu w szpitalu może zostać wystawione w dniu wypisu lub, "w przypadku dłuższej choroby, co 14 dni".

L4 wystawiane w formie elektronicznej 

Przypominamy, że od 1 lipca 2018 roku lekarze specjaliści wystawiają wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie (w skrócie: e-ZLA). Taki dokument trafia automatycznie na profil Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS) płatnika składek i do systemu ZUS.

Wprowadzenie e-zwolnienia jest bardzo dużym ułatwieniem dla pracowników. Wcześniej trzeba było przekazać zwolnienie lekarskie pracodawcy w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Jak informuje serwis.pacjent.gov.pl, powołując się na przepisy prawa pracy, pracownik jest jednak zobowiązany powiadomić w dowolnej formie pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. Musi to zrobić najpóźniej w drugim dniu nieobecności.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki