Koniec z L4 w 15 minut? Resort zdrowia wypowiada wojnę receptom online

2023-03-23 9:41

Ministerstwo Zdrowia zapowiada ograniczenie działalności internetowych stron wystawiających e-recepty. W tym celu powstanie rozporządzenie, które jak zapowiadają politycy, poznamy jeszcze w tym roku. - Jeżeli lekarz w ciągu kilkunastu minut wystawia kilkadziesiąt recept, to wiadomo, że nie zostało to poparte badaniem – argumentuje wiceminister Waldemar Kraska.

Koniec z L4 w 15 minut? Resort zdrowia wypowiada wojnę receptom online
Autor: Getty Images Koniec z L4 w 15 minut? Resort zdrowia wypowiada wojnę receptom online

Waldemar Kraska poinformował, że powstanie rozporządzenie ograniczające wystawianie recept i zwolnień lekarskich za pieniądze przez internet. Na razie nie podano konkretnej daty przedstawienia takiego rozwiązania, jednak wiadomo, że pojawi się w drugim kwartale br.

"Medycy potrafili wystawić tysiące recept"

Wprowadzenie e-recept napędziło działanie wirtualnych instytucji wystawiających e-recepty. Dzięki nim pacjent ma możliwość uzyskania recepty na dowolne leki. Może także otrzymać zwolnienie lekarskie.

Często firmy, które zajmują się tą działalnością, oferują e-receptę "od ręki" na podstawie krótkiej ankiety internetowej o stanie zdrowia klienta, bez wychodzenia z domu i potrzeby przesyłania np. zaświadczeń potwierdzających przyjmowanie danego preparatu czy wcześniejszej recepty.

Sprawą już wcześniej zainteresował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Naczelna Izba Lekarska (NIL). Obie instytucje ostrzegały wówczas przed nadużyciami związanymi z tego typu działalnością.

Tym kontrowersjom przyjrzeli się również politycy. - Recepty wystawiane są przez lekarza z prawem wykonywania zawodu, niezależnie od specjalności. Niektórzy medycy potrafili wystawić tysiące recept, nie widząc pacjentów – wyjaśnił w swojej interpelacji do ministra zdrowia poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Zwolnienie lekarskie na dziecko - komu przysługuje i w jakim wymiarze

Zmiany jeszcze w tym roku

Waldemar Kraska poinformował, że już niedługo pojawi się rozporządzenie ograniczające wystawianie zwolnień lekarskich i recept za pieniądze przez internet. - Jeżeli lekarz w ciągu kilkunastu minut wystawia kilkadziesiąt recept, to wiadomo, że nie zostało to poparte badaniem. Robią to osoby, które tylko posługują się pieczątką lekarza - podkreślił wiceminister na antenie Radia Plus.

Polityk nie zdradził konkretów, prócz tego, że odpowiednie rozporządzenie pojawi się jeszcze w drugim kwartale 2023 r. Pytany m.in. o limity nałożone na lekarzy odpowiedział, że resort nie wyklucza takiego rozwiązania.