Kto może zlecić test na koronawirusa? Ważne zmiany

2020-11-20 13:53 Katarzyna Hubicz

Rozszerzono krąg lekarzy, którzy mogą kierować pacjentów na testy w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Od dziś wchodzi w życie rozporządzenie w tej sprawie. Którzy lekarze mogą obecnie zlecić wykonanie badania na obecność koronawirusa?

Jak podał w piątek resort zdrowia na Twitterze: "Od dziś lekarze, którzy udzielają świadczeń: nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, w ramach opieki długoterminowej mogą skierować pacjenta podejrzanego o zakażenie/zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie testu RT-PCR".

Rozporządzenie zmienia dotychczas obowiązujące rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. We czwartek zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, a w życie weszło od piątku.

Zgodnie z tą zmianą pacjenta podejrzanego o zakażenie lub zakażonego wirusem SARS-CoV-2 mogą skierować na badania diagnostyczne, w tym test molekularny RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2:

  • lekarze i felczerzy, którzy udzielają świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
  • lekarze i felczerzy, którzy udzielają świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej.  

Resort zdrowia, przedstawiając projekt rozporządzenia uzasadniał, że zmiana ułatwi dostęp pacjentów do świadczeń i przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania kadr medycznych.

Możliwość zlecania badań na koronawirusa mają już m.in. lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

ŹRÓDŁO: PAP

Ogromna kolejka do testów na koronawirusa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE