Kontakt z osobą zakażoną koronawirusem - co robić? Zasady postępowania

Kontakt z osobą zakażoną koronawirusem może mieć każdy z nas. Co robić, jeśli do tego dojdzie? Czy trzeba zgłosić się do sanepidu, czy do lekarza POZ? I czy konieczne jest wykonanie testu na koronawirusa? Zobacz, jakie są zasady postępowania po kontakcie z osobą chorą na COVID-19.

Kontakt z osobą zakażoną koronawirusem nie zawsze jest niebezpieczny – w takiej sytuacji dla własnego bezpieczeństwa należy jednak postępować wedle pewnych, ściśle określonych zasad, które przypomina Centrum Informacyjne Rządu.

Ważne jest, czy kontakt z chorym był bliski, czy też miał charakter przelotny. "Jeśli spotkanie było przelotne, z odległości większej niż 2 metry, ryzyko zakażenia jest niewielkie. W takim przypadku obserwuj swój stan zdrowia, dbaj o siebie i zachowuj się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Nie musisz poddawać się kwarantannie" – informuje CIR.

Większe prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem istnieje wtedy, jeśli zakażony przebywał bliżej, niż dwa metry, a kontakt trwał dłużej, niż 15 minut (przebywanie w jednym pomieszczeniu, bezpośrednia rozmowa) albo wtedy, jeśli nastąpił kontakt fizyczny (np. podanie ręki, dotknięcie zużytej chusteczki, narażenie na kaszel itp).

CIR informuje, że w takiej sytuacji należy zgłosić się do sanepidu i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.gov.pl/koronawirus w zakładce Kontakt.

Trzeba także zostać w domu do momentu otrzymania decyzji o nałożeniu kwarantanny - taka informacja zostanie przekazana telefonicznie, poprzez automatyczne powiadomienie o kwarantannie.

Po otrzymaniu powiadomienia należy zainstalować obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa. CIR podkreśla, że w tej sytuacji domownicy nie są objęci kwarantanną.

O kwarantannie należy telefonicznie lub mailowo poinformować pracodawcę. Zaświadczenie z sanepidu lub eZLA nie są potrzebne - Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje pracodawcę o objęciu kwarantanną.

Jednak, jak informuje CIR: "Gdy jednak zdarzy się, że w systemie nie będzie informacji dla pracodawcy – złóż oświadczenie o przebywaniu na kwarantannie. Masz na to 3 dni od zakończenia kwarantanny".

Oświadczenie powinno zawierać kilka niezbędnych informacji, m.in. imię, nazwisko, PESEL, serię i numer dowodu osobistego, a także datę rozpoczęcia i zakończenia obowiązkowej kwarantanny.

"Po 10 dniach, w sytuacji braku objawów, Twoja kwarantanna jest zakończona. Możesz upewnić się o tym, sprawdzając informacje na Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Pamiętaj! Obserwuj swoje samopoczucie. Jeśli poczujesz się gorzej i będziesz miał objawy COVID-19 – zadzwoń do lekarza pierwszego kontaktu.

On oceni stan Twojego zdrowia i w razie potrzeby wystawi skierowanie na test. 

Zlecenie testu przez lekarza POZ zmieni Twoją sytuację. Negatywny wynik automatycznie kończy kwarantannę. Pozytywny oznacza zakażenie i izolację. W tej sytuacji Twoi współdomownicy zostaną poddani kwarantannie" - informuje CIR.

ŹRÓDŁO: PAP

Koronawirus w Polsce zbiera śmiertelne żniwo
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE