Ksiądz Isakowicz-Zaleski wyznał, że ma raka. "Stwierdzono nowotwór. Nie w tym jest problem"

2023-03-01 10:43

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wyznał, że przyszło mu się zmierzyć z poważną chorobą. Dowiedział się o niej przypadkiem. Teraz apeluje, aby dbać o regularną profilaktykę. Zwrócił uwagę także na funkcjonowanie polskiej ochrony zdrowia.

Ks. Isakowicz-Zaleski
Autor: PIOTR GRZYBOWSKI /SE/ EAST NEWS Ks. Isakowicz-Zaleski o chorobie

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski poinformował, że wykryto u niego raka prostaty. – Stwierdzono u mnie nowotwór. Nie w tym jest problem. Jestem człowiekiem wierzącym. Znam dziesiątki ludzi, którzy wychodzą z tej choroby – powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w rozmowie z portalem RP.pl.

Zdrowo Odpytani: Rak jąder i prostaty

Ks. Isakowicz-Zaleski o raku i polskiej ochronie zdrowia

Ks. Isakowicz-Zaleski w rozmowie z portalem RP.pl relacjonował, jak na własnym przykładzie odczuł kondycję polskiej ochrony zdrowia.

- Testuję na swojej własnej skórze stan polskiej służby zdrowia. (...) Teoretycznie niby wszystko jest poukładane, ale w praktyce są gigantyczne kolejki do lekarza, wręcz absurdalne terminy. A równocześnie prywatne kliniki działają. Jak ktoś jest bogaty, to bardzo szybko może otrzymać pomoc. Jak ktoś nie ma tych pieniędzy, a jeszcze nie daj Boże układów, to nie - mówił.

Zdaniem ks. Tadeusza jest to rezultat nieprawidłowej organizacji. To dlatego tylu pacjentów umiera, nie doczekawszy pomocy - uważa duchowny.

- Nie ma poczucia bezpieczeństwa, że zostanie się przyjętym w normalnym czasie do lekarza. A w Polsce jest ogromny wskaźnik umieralności. Gdyby to było inaczej zorganizowane, to może ci ludzie by żyli - dodał.

Ks. Tadeusz apeluje: "Trzeba robić badania"

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski prosi, abyśmy dbali o swoje zdrowie. - Chciałbym zaapelować do wszystkich swoich rówieśników, ale też do osób młodszych. Trzeba robić badania. (... ) Ja zupełnie przypadkiem się o tym dowiedziałem - kontynuował.

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn w naszym kraju. Statystyki jasno pokazują, że wyprzedza go jedynie rak płuca. Kluczowym badaniem w rozpoznaniu raka prostaty jest tzw. badanie PSA.

To regularne badania dają szansę na szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia. Są one w wielu przypadkach jedynym ratunkiem, ponieważ ten rodzaj nowotworu często przez długi okres czasu ma charakter bezobjawowy.

Jakie są objawy raka prostaty?

Jeśli doświadczasz objawów, takich jak między innymi zmniejszenie siły strumienia moczu, częstsze oddawanie moczu niż zwykle, rozważ konsultację z lekarzem.

Ponadto, mogą pojawić się także inne symptomy, takie jak: zaburzenia erekcji, obecność krwi w moczu lub w spermie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki