Koronawirus nie zniknie tak szybko. Naukowcy z USA przedstawili 3 scenariusze

2020-05-04 12:18

Koronawirus nie przestanie być groźny, dopóki nie zarazi się nim 60-70 proc. populacji, wynika z raportu przedstawionego przez CNN. Naukowcy przedstawili 3 możliwe scenariusze dalszego przebiegu pandemii.

Koronawirus nie zniknie tak szybko. Naukowcy z USA przedstawili 3 scenariusze
Autor: Getty images

Mowa o raporcie, który przygotowało Centrum Badań i Polityki Chorób Zakaźnych (CIDRAP) na Uniwersytecie w Minnesocie. Wnioski są takie, że USA i cały świat powinny przygotować się na kolejne kilkanaście miesięcy życia z koronawirusem. Naukowcy przedstawili też 3 możliwe scenariusze dalszego przebiegu pandemii. 

Pandemia jeszcze potrwa 

Najgorszy ze scenariuszy przewiduje nadejście drugiej fali zakażeń, która pojawi się jesienią i zimą. „Pandemia się nie skończy, dopóki nie zarazi się od 60 do 70 procent ludzi” - powiedział CNN dr Mike Osterholm, amerykański epidemiolog chorób zakaźnych, który kieruje CIDRAP. „Pomysł, że będzie inaczej przeczy prawidłom rządzącym nauką i mikrobiologią”.

Zdaniem  Osterholma COVID-19 jest wirusem nowym, dlatego nikt nie jest na niego odporny. „Czas trwania pandemii będzie prawdopodobnie wynosić od 18 do 24 miesięcy, ponieważ tak długo będzie rozwijać się tzw. odporność stadna w społeczeństwie” – powiedział.

Twórcy raportu podkreślają również, że aby zrozumieć, jak rozwija się choroba zakaźna, powinno się opierać zarówno na historii, jak i na modelach epidemicznych. Na przykład z doświadczeń wiadomo, że infekcje pandemiczne zwykle nie kończą się latem, tak jak grypa sezonowa.

A COVID-19 - zdaniem specjalistów - jest najbardziej porównywalny nie do sezonowej grypy, lecz do jej pandemicznego szczepu.

„Biorąc pod uwagę dłuższy okres inkubacji, bezobjawowe rozprzestrzenianie się i średnią liczbę osób zakażonych przez każdego pacjenta, koronawirus wydaje się łatwiej rozprzestrzeniać niż grypa” - napisano w raporcie.

- "Oznacza, że ​​więcej osób będzie musiało zarazić się i uodpornić, zanim pandemia się skończy. W oparciu o najnowsze pandemie grypy wybuch ten prawdopodobnie potrwa od 18 do 24 miesięcy”.

Co mówią nam przeciwciała atakujące koronawirusa, a o czym milczą? Sprawdzamy!

Możliwe są trzy scenariusze

Twórcy raportu twierdzą, że rządy na całym świecie powinny przestać mówić ludziom, że pandemia może się skończyć i zamiast tego przygotować ich na życie z koronawirusem jeszcze przed wiele miesięcy, a może i lat.  Ich zdaniem możliwe są trzy scenariusze.

  • Scenariusz 1: Po pierwszej fali wiosną 2020 r. następuje seria powtarzających się mniejszych fal, które pojawiają się latem, a następnie konsekwentnie przez okres jednego roku lub dwóch lat, stopniowo zmniejszając się w 2021 r.

  • Scenariusz 2: Po pierwszej fali następuje większa fala jesienią lub zimą i jedna lub więcej mniejszych fal w 2021 roku. Ten wzór będzie wymagał przywrócenia jesienią środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się infekcji i przeciążeniu systemów opieki zdrowotnej. Ten wzór jest podobny do tego, który zaobserwowano w przypadku pandemii z lat 1918–1919.

  • Scenariusz 3: to „powolne wygasanie”. Trzeci scenariusz prawdopodobnie nie wymagałby wprowadzenia radykalnych, chociaż przypadki i zgony nadal by występowały.
Sonda
Czy wygrywamy z koronawirusem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki