Koronawirus - kiedy koniec? Zobacz najnowsze prognozy koronawirusa

Kiedy koniec koronawirusa w Polsce? Prognoz jest wiele, ale tak naprawdę odpowiedź na to pytanie jest jedna: nie wiadomo. Sprawdź, kiedy koniec koronawirusa w Polsce i na świecie.

Każdego dnia pojawiają się nowe prognozy koronawirusa i prognozy dotyczące rozwoju pandemii i jej spodziewanego końca. Naukowcy szukając odpowiedzi na pytanie, kiedy koniec koronawirusa w Polsce opierają się na statystykach zachorowań w wielu krajach. Porównują wykresy i przedstawiają najbardziej prawdopodobne scenariusze.

Kiedy koniec koronawirusa - prognoza dla Polski 

W drugiej połowie kwietnia ukazała się najnowsza prognoza końca COVID-19 dla Polski 
przedstawiona przez analityków z firmy ExMetrix. "Nadal oczekujemy szczytu w okolicach 25 kwietnia. O około 20% wzrosła liczba prognozowanych zakażeń" - czytamy na stronie ExMetrix.com/pl. Analitycy z ExMetrix opierając się na danych z poszczególnych krajów oszacowali, że maksymalna ilość wykrytych zakażeń wzrośnie z niecałych 10 tys. do około 12 tys.

Niestety, jak przyznają sami naukowcy, wykresy i badania dotyczące koronawirusa opierają się na statystykach, które nie zawsze są rzeczywiste. Liczba zachorowań nie odpowiada tak naprawdę rzeczywistej liczbie chorych – wiele osób przechodzi COVID bezobjawowo i nie ma pojęcia, że zaraziło się koornawirusem.

Czy więc data 25 kwietnia, czyli dzień, w którym - według ExMetrics – odnotujemy najwięcej zachorowań, będzie również dniem, od którego pandemia zacznie hamować? Naukowcy nie są tak optymistyczni.

Co nas czeka w najbliższym czasie?

Belgijski wirusolog Guido Vanhamem, kierownikiem wirusologii w Instytucie Medycyny Tropikalnej w Antwerpii, w wypowiedzi dla serwisu World Economic Forum powiedział, że pandemia prawdopodobnie nigdy się nie skończy, w tym znaczeniu że koronawirus prawdopodobnie pozostanie z nami na wiele lat. A przynajmniej do czasu odkrycia skutecznej szczepionki.

„Ale w pewnym momencie tej epidemii - i na pewno w krajach najbardziej dotkniętych, takich jak Włochy i Hiszpania - nastąpi nasycenie. W naturalny sposób będzie więcej ludzi, które przeszli COVID, a mniej tych, którzy nie chorowali, a więc epidemia naturalnie spadnie" – mówił Vanhamem. 

Zadaniem naukowca, wiele zależy oczywiście od tego, czy ludzie, którzy wyzdrowieli, nie zachorują ponownie po kilku dniach lub tygodniach, czyli, czy przeciwciała wytwarzane przez organizm w czasie infekcji będą ich chronić i - jeśli tak - to jak długo. "Trzeba też założyć, że wirus może zmutować lub uodpornić się na leki" - dodaje naukowiec.

Kiedy koniec koronawirusa na świecie? 

Wielu ekspertów prognozuje to opierając się na informacjach o wcześniejszych epidemiach. W przeszłości pandemie trwały zwykle od 12 do 36 miesięcy. Tak było np. z epidemią świńskiej grypy. Jak przypomina dr n. med. Faheem Younus, dyrektor chorób zakaźnych na University of Maryland Upper Chesapeake Health w rozmowie z Women's Health Magazine, WHO ogłosiła pandemię A/H1N1 w czerwcu. Do połowy września zatwierdzono cztery szczepionki, które zaczęto podawać w październiku. Pandemię uznano za zakończoną w sierpniu 2010 r. 

Obecnie amerykańscy naukowcy są zdania, że COVID-19 będzie nadal stanowił zagrożenie przez większą część 2020 r i 2021 r. To również przybliżone daty wprowadzenia szczepionki, która powinna rozwiązać problem.

Jak podkreślają specjaliści, nie można liczyć na wyhamowanie pandemii latem tego roku, ponieważ wbrew pogłoskom, koronawirus nie ginie w wysokich temperaturach. Nie wiadomo za to, czy zmieniająca się pogoda i temperatura będą wpływać w jakiś sposób na jego rozwój. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE