Koniec noszenia maseczek! Premier podał szczegóły. Gdzie nie trzeba ich nosić?

2020-05-27 9:07 Katarzyna Hubicz

Od najbliższej soboty przestaje obowiązywać nakaz zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu - maseczek nie trzeba będzie nosić na ulicach, w parkach czy na targowiskach. Nadal będą jednak obowiązkowe w sklepach czy urzędach.

Jak powiedział premier podczas konferencji prasowej, od najbliższej soboty 30 maja zmieniają się zasady dotyczące noszenia maseczek: jeśli jest możliwe zachowanie dystansu dwumetrowego, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe.

Dotyczy to przestrzeni otwartych oraz zamkniętych, w których da się zachować dystans (np. w urzędach). W sklepach, transporcie publicznym czy kinach maseczki będą nadal obowiązkowe.

Przypomnijmy: nakaz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki, przyłbicy, apaszki, bandanki lub dowolnego fragmentu odzieży obowiązywał w Polsce od 16 kwietnia. Został wprowadzony, by zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa zwłaszcza w przypadku osób, które przechodzą zakażenie bez objawów, ale mogą zakażać innych.

Nos i usta trzeba było zakrywać w miejscach uznanych za publiczne, a więc przede wszystkim na ulicach, w parkach, środkach transportu miejskiego, sklepach i galeriach handlowych, a także we wspólnych częściach budynków mieszkalnych (w windach, na klatkach schodowych), zakładach pracy, urzędach, budynkach użyteczności publicznej, a nawet w aucie, jeśli jechały nim osoby, które na co dzień ze sobą nie mieszkają.

Z tego obowiązku zwolnione były m.in. dzieci, które nie skończyły 4. lat, a także osoby mające problemy z oddychaniem, lub takie, które nie były w stanie założyć lub zdjąć maseczki z powodu stanu zdrowia (w obu przypadkach nie trzeba było pokazywać zaświadczenia od lekarza).

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE