Kolejny dowód na wagę roli snu. Osoby z tą chorobą powinny o tym wiedzieć

2022-06-07 11:57

Odpowiednia długość i jakość snu ma znaczenie i odzwierciedla się w niemal każdym aspekcie życia. Nowe badanie ujawniło, że zaburzenia snu mogą spowodować zaostrzenia przewlekłej choroby obturacyjnej płuc (POChP), czyli stanu, który potencjalnie może doprowadzić do śmierci.

sen
Autor: Getty Images

Sen ma znaczenie

Okazuje się, że sen odgrywa istotną rolę w ochronie przed pogorszeniem się stanu osób z POChP. Zły sen może zwiększać ryzyko zagrażających życiu zaostrzeń - nagłych napadów trudności w oddychaniu.

Ryzyko tych zaostrzeń było od 25 proc. do 95 proc. wyższe u osób, które się nie wysypiały niż u osób, które miały sen dobrej jakości. Badacze przekonują, że niedostateczna ilość snu lub sen kiepskiej jakości może bardziej zwiększać ryzyko nawrotów niż palenie papierosów w przeszłości. 

Poradnik Zdrowie: higiena snu

Zaostrzenie stanu chorobowego grozi śmiercią

POChP to postępująca, nieuleczalna choroba płuc, w przebiegu której chory boryka się z trudnością w oddychaniu. Jest to choroba przewlekła, odpowiedzialna za szereg zgonów na całym świecie.

Nawroty (zaostrzenia) POChP ujawniają się w sposób indywidualny. U niektórych pacjentów mogą trwać kilka dni, u innych nawet kilka tygodni. Powodem nawrotowości POChP są zanieczyszczenia powietrza, a także wirusy przeziębienia i grypy. Teraz naukowcy zidentyfikowali kolejny czynnik, który sprzyja zaostrzeniom. Chodzi o zły sen, który może osłabiać układ odpornościowy i czynić ją bardziej podatną na przeziębienie i grypę, co jest szczególnie szczególnie niebezpieczne dla osób z POChP.

Sprawę komplikuje fakt, że problemy ze snem są powszechne u osób z POChP, ale rola tych zaburzeń jako wyzwalacza zaostrzeń nie została dotąd dokładnie zbadana. To najnowsze badanie dostarczyło naukowcom brakującej wiedzy w tym temacie.

„Wśród osób, które już chorują na POChP, wiedza o tym, jak śpią w nocy, powie mi znacznie więcej o ryzyku zaostrzenia niż wiedza, czy palili przez 40 czy 60 lat” – powiedział główny autor badania Aaron Baugh, pulmonolog. 

Związek między jakością snu a POChP

W badaniu udział wzięło 1647 obecnych i byłych palaczy z potwierdzoną POChP. Ocenie poddano współczynniki częstości występowania zaostrzeń, z uwzględnieniem danych demograficznych, chorób współistniejących i innych wskaźników ciężkości choroby.

Naukowcy odnotowali nawroty POChP w ciągu trzech lat obserwacji i porównali te pomiary z jakością snu uczestników badania. Pod uwagę wzięli m.in. czas trwania snu i częstotliwości zaburzeń. Przedstawili swoje wyniki po przyjrzeniu się, jak zmieniło się ryzyko nawrotów choroby po roku.

Ogólnie słaba jakość snu była silnie związana z większą liczbą nawrotów POChP. Pacjenci, którzy sypiali względnie dobrze byli o 25 proc. bardziej narażeni na zaostrzenie POChP w ciągu następnego roku. Osoby z poważnymi zaburzeniami snu miały aż o 95 proc. zwiększone ryzyko zaostrzenia POChP w ciągu kolejnego roku.

To badanie poszerzyło bazę wiedzy, pokazując szkodliwy wpływ nieprawidłowej ilości i jakości snu na zdrowie ogólne oraz ujawniło, że może być to szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami przewlekłymi, w tym z POChP.