Koalicja Serce dla kardiologii - cykl spotkań edukacyjnych o niewydolności serca

2018-06-12 12:07

Koalicja Serce dla kardiologii kontynuując działania na rzecz pacjentów kardiologicznych – rozpoczęła cykl spotkań edukacyjnych dedykowanych niewydolności serca. Pierwsze spotkanie dla chorych i ich bliskich odbyło się 8 czerwca w Łodzi bieżącego roku.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

8 czerwca bieżącego roku Polska Unia Organizacji Pacjentów wspólnie z organizacjami pacjentów kardiologicznych - Stowarzyszeniem Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia EkoSerce, Stowarzyszeniem Pacjentów Hiperlipidemią Rodzinną - oraz Fundacją Wygrajmy Zdrowie zorganizowała spotkanie pt. "Serce dla kardiologii. Życie z niewydolnością serca - praktyczne warsztaty dla pacjentów i ich bliskich", zapraszając na spotkanie nie tylko chorych, lecz także i ich bliskich.

Nie jest bowiem tajemnicą, iż choroba niewydolności serca dotyczy także rodziny chorego. To bliscy i rodzina troszczą się o chorego w trakcie jego zmagań z dolegliwością. Obecność bliskich pacjentów na warsztatach i zapoznanie się z problematyką schorzenia stało się pewną formą psychologicznego wsparcia dla zarówno dla jednych jak i drugich.

W warsztatach wziął udział przedstawiciel Koalicji Serce dla kardiologii, który przedstawił jego cel oraz ważność problemu pacjentów kardiologicznych chorych na niewydolności serca. – Kluczowe cele programu to poprawa sytuacji pacjentów, kształtowanie systemu ochrony zdrowia, integracja środowisk oraz szerzenie edukacji.

Prelegentka prof. dr hab. Małgorzata Lelonek, przedstawiła wstępie ogólną sytuację dotycząca epidemiologii niewydolności serca w Polsce.

- Doceniam to, że Państwo chcecie być aktywni, ponieważ to spotkanie zapoczątkuje serie naszych warsztatów. W Europie choruje na niewydolność serca 15 milinów pacjentów. W Polsce i na świecie mamy zjawisko starzenia się społeczeństw, z czego to wynika? Z lepszego leczenia pacjentów po zawale! - mówiła prof. Małgorzata Lelonek, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Katedry Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Nie wiemy dokładnie, ilu pacjentów choruje na niewydolność serca, ale jest to blisko 600-700 tysięcy Polaków. My mówimy o bardzo powszechnym zjawisku w naszym kraju.

- Przeżycie pacjenta z niewydolnością serca jest prawie na ostatnim miejscu, gorsze wyniki ma tylko zachorowalność na raka płuca - podkreśliła prof. Lelonek. - W ubiegłym roku co siódmy Polak zmarł z powodu niewydolności serca. Postęp w onkologii jest ogromny, jest lek już na raka płuca, więc pewnie niewydolność serca będzie na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o umieralność.

- Pierwszy lek na NS był dostępny w Polsce w 1995 roku – sytuacja do 207 roku znacznie się poprawiała, ale teraz wyczerpaliśmy możliwości leczenia. Owszem w 2015 roku pojawił się lek, ale u nas nie jest refundowany. Mamy dostęp do leków starszej generacji, ale nie mamy dostępu do leków nowoczesnych. To jest problem! Brak dostępności no nowoczesnego leczenia! Wczesne leczenie, dobre leczenia pacjenta powoduje mniejszą śmiertelność - zaznaczyła prof. Małgorzata Lelonek.

Profesor przedstawiła również wiele interesujących faktów na temat choroby. – Co to w ogóle jest niewydolność serca? – można powiedzieć ze jest to niewydolność pompy. Najczęstsze przyczyny zachorowalności to choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, choroby zastawkowe serca, wady wrodzone, migotanie przedsionków oraz kardiomiopatie. Cała rzecz polega na tym, aby móc zapobiec chorobie – leczyć cukrzycę, mierzyć ciśnienie, nie pic alkoholu, nie palić, leczyć wysoki cholester­ol – bo to są główne czynniki ryzyka!

Trzecie omawiane zagadnienie dotyczyło codzienności życia z niewydolnością serca. W tej części warsztatów do głosu dopuszczeni zostali pacjenci i ich bliscy, którzy mieli możliwość przedstawienia trudności życia z NS oraz jej wpływu na normalne funkcjonowanie rodziny.

W następnej części warsztatów odbyła się dyskusja wszystkich uczestników, którzy wspólnie zastanawiali się, co jak polepszyć życie chorych na NS oraz ich bliskich. Dyskusje poprowadził Marek Kustosz z Instytutu Człowieka Świadomego.

W trakcie dyskusji przedstawiono stronę internetową, która została przygodowa specjalnie dla pacjentów z niewydolnością serca www.slabeserce.pl.

Prof. dr hab. Małgorzata Lelonek przedstawiła zalecenia w życiu codziennym pacjentów z NS. - Całkowita abstynencja alkoholowa, rzucamy palenie, nie pijemy coli ani kawy, walczymy z nadwagą, spacerujemy, pijemy zielona herbatę, szczepimy się, głęboko oddychamy, regularnie przyjmujemy leki. ­

Warsztaty zamknął mały poczęstunek, podczas którego uczestnicy mogli kontynuować rozmowy na tematy podejmowane w trakcie spotkania.

Celem wspólnych spotkań edukacyjnych jest poprawa sytuacji pacjentów w zakresie kształtowania skutecznego i przyjaznego dla chorych systemu ochrony zdrowia w obszarze wyzwań kardiologicznych.

Niewydolność serca to choroba, która ze względu na skalę zachorowań oraz prognozy na przyszłość wymaga zaangażowania całego środowiska. Liczymy, że nasze działania przyczynią się do wzrostu świadomości i wiedzy pacjentów, a także staną się elementem ogólnopolskiej debaty zmierzającej do wdrożenia rozwiązań, mających na celu zmniejszenie liczby przedwczesnych zgonów z powodu niewydolności serca.