"Klątwę balonowego brzucha" łatwo pomylić z innymi chorobami. Tak rozpoznasz SIFO

2023-02-07 12:59

Brzuch jak balon, wzdęcia, dyskomfort i te uporczywe gazy... Przyczyn może być wiele, jednak problemy z trawieniem bardzo często zganiane są na IBS lub SIBO. Okazuje się, że takie dolegliwości mogą mieć także inne podłoże - znane jako SIFO.

Klątwę balonowego brzucha łatwo pomylić z innymi chorobami. Tak rozpoznasz SIFO
Autor: Getty Images Nadmierna produkcja gazów i wzdęcia mogą świadczyć o poważnych problemach. Jednym z nich jest SIFO

Nadmierna produkcja gazów jest cechą charakterystyczną SIFO, czyli przerostu grzybicznego w jelicie cienkim. W wyniku choroby pojawiają się również wzdęcia, biegunki, nudności, zmiana rytmu wypróżnień, a także bóle brzucha. Dzieje się tak ze względu na przedostanie się grzybów naturalnie bytujących w jelicie grubym do jelita cienkiego, które jest znacznie bardziej wrażliwe na ich obecność. Tam fermentują i żerują na niestrawionym pokarmie.

Kto jest narażony na SIFO?

SIFO najczęściej występuje u osób, które były długotrwale poddawane antybiotykoterapii, u osób z osłabioną odpornością i źle kontrolowaną cukrzycą oraz u pacjentów po chemioterapii.

Schorzenie to bardzo często mylone jest z innymi jednostkami chorobowymi. Jak podkreśla prof. Ewa Stachowska, SIFO pojawia się u ok. 25 proc. pacjentów. Za rozwój tego schorzenia najczęściej odpowiada kandydoza, czyli drożdżyca (związana z rozwojem w organizmie drożdży Candida Albicans, Dubliniensis, Cablata), ale także może się zdarzyć kryptokokoza (tzw. drożdżyca europejska, wywoływana przez grzyb drożdżopodobny).

Według badania opublikowanego w czasopiśmie Current Gastroenterology Report, aż jedna czwarta niewyjaśnionych problemów jelitowych może być związana właśnie z SIFO.

Jakie badania wykonać?

Zdiagnozowanie tego schorzenia jest niestety trudne. - Klasyczny test wodorowy i wodorowo-metanowy nie zadziała, bo grzyby produkują dwutlenek węgla, którego nie potrafimy jeszcze oznaczać - wyjaśnia prof. Stachowska.

Zazwyczaj diagnostyka polega na zrobieniu posiewu lub badaniu metabolitów charakterystycznych dla grzybów - np. D arabinitolu.

Jak przebiega leczenie SIFO?

W leczeniu tej dolegliwości stosuje się probiotyki. Można zastosować lactobacillusy, które zmniejszają populacje candida. Poleca się także stosowanie Saccharomyces boulardi oraz preparaty ziołowe, np. macierzankę, neem oraz oleje z listków oliwnych.

Jednak główną rolę w leczeniu SIFO odgrywają leki, w tym leki przeciwgrzybiczne.