Kawa korzystnie wpływa na serce? Naukowcy: tylko konkretna i w określonych ilościach

2022-02-10 9:22

- Wypijanie od pół do trzech filiżanek kawy dziennie wpływa korzystnie na zdrowie serca i układu krążenia – twierdzą naukowcy z Instytutu Semmelweisa w Budapeszcie i Queen Mary University w Londynie. Jaka kawa jest najlepsza?

zbliżenie na kobietę pijącą kawę
Autor: Getty Images

Aby sprawdzić, jak regularne spożywanie kawy wpływa na pracę i strukturę serca, przeprowadzono badania rezonansem magnetycznym. Do analiz wykorzystano dane z brytyjskiego UK Biobanku, które obejmowały prawie 469 tys. osób niecierpiących na choroby układu krążenia. Łącznie analizy trwały 11 lat.

Przeprowadzone badania wykazały, że u osób, które spożywają kawę w umiarkowanych ilościach, generalne ryzyko śmierci było o 12 proc. niższe w porównaniu do osób, które wcale jej nie piją. Co więcej, prawdopodobieństwo zgonu z powodu dolegliwości sercowo-naczyniowych jest o 17 proc. niższe, a udaru o 21 proc.

Okazuje się, że picie tego popularnego napoju w umiarkowanych ilością, czyli od pół do trzech filiżanek dziennie, korzystnie oddziałuje na serce i ma odwracalny wpływ na zmiany tego organu spowodowane wiekiem. Jednak u osób, które piły więcej niż trzy filiżanki nie zauważono podobnych zależności, ale nie stwierdzono także negatywnych korelacji.

Analizowano dane prawie pół miliona osób, co daje jego rezultatom dużą siłę statystyczną, a zdaniem jego autorów – to pierwsze jak dotychczas najobszerniejsze badania nad wpływem spożywania kawy na układ krążenia.

Co ważne, liczy się nie tylko ilość, ale także to, jaką kawę się pije. - O ile stwierdziliśmy zależność między spożywaniem umiarkowanych ilości kawy mielonej a spadkiem ryzyka zgonu, o tyle nie zauważyliśmy tego u osób pijących regularnie kawę instant. Przyczyny należy prawdopodobnie upatrywać w sposobie przetwarzania obu typów kawy, bo można w nich znaleźć inne substancje chemiczne – wskazała Zahra Raisi-Estabragh z Queen Mary University.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?