Katarzyna Grochola walczy z rakiem, który najczęściej atakuje Polaków. "Zamierzam przeżyć"

2022-12-21 9:20

Katarzyna Grochola nagrała krótki film dla swoich fanów. Nagranie pochodzi z jednego z warszawskich szpitali, w którym obecnie przebywa pisarka. Jedna z najbardziej znanych polskich autorek przyznała, że musiała przejść operację. 65-latka zachorowała na raka płuc, czyli jednego z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród Polaków.

Katarzyna Grochola walczy z rakiem, który najczęściej atakuje Polaków. Zamierzam przeżyć
Autor: Instagram Katarzyna Grochola walczy z rakiem, który najczęściej atakuje Polaków. "Zamierzam przeżyć"

Nawet mimo poważnych problemów ze zdrowiem, pisarki nie opuszcza dobry humor. Katarzyna Grochola przebywa obecnie w szpitalu przy ul. Płockiej w Warszawie. 65-latka potwierdziła wcześniejsze doniesienia swojej córki Doroty Szelągowskiej, która zdradziła na łamach jednej z gazet, że jej matka zmaga się z nowotworem.

Katarzyna Grochola ma raka płuc

Teraz do sprawy odniosła się sama pisarka. Katarzyna Grochola wyjaśniła, że choruje na raka płuc. Dodała także, że przeszła zabieg. - Prosto ze szpitala na Płockiej. Tak, owszem miałam raka prawego płuca. Tak, owszem jestem po podwójnej operacji - wyjaśniła.

Pisarka zażartowała nawet ze swojej sytuacji. - Teraz ja mam dla państwa zagadkę, bo nigdy nie przybyło mi 500 obserwujących, nawet jak wyszłam za mąż po 60-tce. Ile trzeba mieć raków, nowotworów, żeby mieć milion obserwujących? - zaczepiła swoich obserwatorów.

Filmik 65-latki spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Fani pisarki dopytywali, jak można jej pomóc w tej trudnej sytuacji. - Pytają mnie państwo, co można dla mnie zrobić. Nic prostszego, zmieńcie rząd. Dziękuję bardzo, zamierzam przeżyć – wyjaśniła Katarzyna Grochola.

Rak płuc jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce

Rak płuc jest w czołówce nowotworów, które atakują Polaków. Każdego roku taką diagnozę otrzymuje ok. 22 tys. pacjentów. Niestety, ten nowotwór często jest diagnozowany w zaawansowanym etapie, ponieważ pierwsze objawy raka płuc mogą być niespecyficzne, co negatywnie odbija się na leczeniu chorych.

Nowotwór płuc jest silnie związany z niezdrowym nawykiem, jakim jest palenie papierosów. Znaczna większość przypadków tej choroby jest rozpoznawana u byłych lub obecnych palaczy. Średnio palacze umierają o 15 lat wcześniej niż osoby niepalące.

Rzadziej na raka płuc chorują osoby młode, najczęściej wykrywany jest u pacjentów powyżej 50. roku życia. Najwyższe ryzyko zachorowania notuje się w ósmej dekadzie życia u mężczyzn i na przełomie szóstej oraz siódmej dekady życia u kobiet.

Dr Jędrzejko wyjaśnia jak w prosty sposób zadbać o płuca