Już nie BMI - naukowcy stworzyli nową definicję otyłości. Dwa podtypy są kluczowe
Obecnie do diagnozowania otyłości wykorzystuje się wskaźnik masy ciała (BMI). Jednak dzięki odkryciu naukowców z Van Andel Institute może się to zmienić. Eksperci na nowo zdefiniowali otyłość i wyróżnili nowe podtypy. Jeden z nich może wpływać na rozwój raka.
Otyłość jest złożoną chorobą, która zwiększa ryzyko innych schorzeń takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy choroby serca. Eksperci zaznaczają, że obecnie mierzymy się z epidemią otyłości zarówno u dorosłych, jak i dzieci, dlatego tak ważne są działania w zakresie lepszego diagnozowania i leczenia tej choroby. Krok w tym celu wykonali eksperci z Van Andel Institute, którzy na nowo zdefiniowali otyłość. Jeden z nowych podtypów wiąże się z rozwojem innych schorzeń, w tym także nowotworów.
Nowe podtypy otyłości
Naukowcy z Van Andel Institute na nowo zdefiniowali otyłość. Eksperci zidentyfikowali zupełnie nowe typy otyłości, które różnią się pod względem fizjologicznym i molekularnym. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Metabolism.
Zdaniem specjalistów ich odkrycie oferuje lepszą niż obecnie definicję otyłości i może przyczynić się do stworzenia bardziej precyzyjnych sposobów diagnozowania i leczenia tej choroby oraz powiązanych z nią zaburzeń metabolicznych. Jeden z autorów badania dr J. Andrew Pospisilik tłumaczy: "Korzystając z podejścia opartego wyłącznie na danych, po raz pierwszy widzimy, że istnieją co najmniej dwa różne podtypy metaboliczne otyłości, z których każdy ma własne cechy fizjologiczne i molekularne, które wpływają na zdrowie. Przełożenie tych wyników na klinicznie użyteczny test może pomóc lekarzom w zapewnieniu bardziej precyzyjnej opieki pacjentom".
Obecnie otyłość diagnozuje się za pomocą wskaźnika masy ciała (BMI), jednak jak zauważają eksperci – to niedoskonałe narzędzie. Do swoich analiz naukowcy wykorzystali kombinację badań laboratoryjnych i danych, a także kohorty badawczej. Dzięki temu odkryli cztery podtypy metaboliczne, które wpływają na poszczególne typy ciała: dwa związane ze szczupłością i dwa skłonne do otyłości.
Jeden podtyp otyłości wiąże się z większą masą tłuszczową, a drugi zarówno z większą masą tłuszczową, jak i beztłuszczową masą mięśniową. Zaskoczeniem dla naukowców był fakt, że drugi typ otyłości był związany ze zwiększonym stanem zapalnym, co może zwiększać ryzyko rozwoju niektórych chorób takich jak nowotwory. Co ważne, oba podtypy zaobserwowano w wielu kohortach badawczych, w tym u dzieci.
Dzięki identyfikacji podtypów przeprowadzonej na podstawie danych, zespół badaczy zweryfikował otrzymane wyniki na gryzoniach. Okazało się, że podtyp zapalny wynika ze zmian epigenetycznych. Dr Pospisilik wyjaśnia: "Zobaczyliśmy dwa odrębne podtypy otyłości, z których jeden wydawał się epigenetycznie 'wyzwalany' i charakteryzował się wyższą beztłuszczową masą ciała i wyższą zawartością tłuszczu, wysokimi sygnałami zapalnymi, wysokim poziomem insuliny i silnym podpisem epigenetycznym".
Epigenetyka a rozwój chorób
Naukowcy w swoich analizach podkreślają rolę epigenetyki. Zdaniem ekspertów mechanizmy epigenetyczne powodują, że nawet osoby bardzo podobne genetycznie np. bliźnięta, mogą mieć różne cechy, takie jak kolor oczu i włosów. W opinii autorów badania ta dziedzina nauki może oferować korzyści służące precyzyjnemu leczeniu otyłości, ale nie tylko.
Dr Pospisilik podkreśla: "Epigenetyka może działać jak włącznik światła, który włącza lub wyłącza geny, co może promować zdrowie lub, gdy coś pójdzie nie tak, chorobę". Ekspert i pozostali autorzy analiz mają nadzieję, że ich odkrycie wpłynie na rozwój kolejnych strategii, które będą mogły lepiej pomagać pacjentom i zapewniać im odpowiednią opiekę medyczną.