Joanna Opozda ma problemy zdrowotne. Podzieliła się swoją frustracją

2024-02-27 16:16

Joanna Opozda podzieliła się z fanami wyznaniem dotyczącym jej zdrowia. Mimo pozytywnego wizerunku, jaki prezentuje w mediach społecznościowych, gdzie często pokazuje fragmenty swojego życia zawodowego, aktorka zmaga się z problemami zdrowotnymi, które znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie.

Joanna Opozda
Autor: AKPA

Opozda, która zyskała rozpoznawalność dzięki swojemu talentowi aktorskiemu oraz aktywności w mediach społecznościowych, otwarcie wyznała, że od dłuższego czasu boryka się z krótkowzrocznością i astygmatyzmem. Problemy te nasiliły się szczególnie po porodzie, co przyczyniło się do powrotu wcześniej leczonych wad wzroku. Aktorka opowiedziała o swoich doświadczeniach, mówiąc, że bez okularów lub soczewek miała trudności z rozpoznawaniem ludzi na ulicy, co stawało się źródłem licznych nieporozumień i kłopotliwych sytuacji.

Gadaj Zdrów: Monika zaczęła tracić wzrok jako dziecko: “Od państwa dostaję 100 zł na laskę”

Joanna Opozda ma problem ze wzrokiem

- Cierpiałam na krótkowzroczność i całkiem spory astygmatyzm. Moja wada strasznie przeszkadzała mi w codziennym funkcjonowaniu. Bez okularów lub soczewek nie rozpoznałam ludzi na ulicy, co było dosyć kłopotliwe. Nigdy też nie wiedziałam, czy człowiek po drugiej stronie ulicy macha do mnie, czy do kogoś innego. Nosiłam więc soczewki, które jednak strasznie wysuszały mi oczy. Okulary natomiast były niewygodne i nie pasowały do każdego stroju. Długo wahałam się, czy poddać się zabiegowi. W końcu się odważyłam i nie żałuję! - powiedziała na Insta Stories.

W przeszłości Opozda zdecydowała się na zabieg korekcji wzroku, który na jakiś czas przyniósł znaczną poprawę w jakości jej życia. Widzenie stało się wyraźne, a codzienne zadania stały się łatwiejsze do wykonania. Jednak radość z lepszego widzenia nie trwała długo. Aktorka przyznała, że po porodzie, który miał miejsce w 2022 roku, jej problemy wzrokowe powróciły z pełną siłą, co doprowadziło ją do ponownego przemyślenia decyzji o ewentualnym kolejnym zabiegu korekcyjnym.

Joanna Opozda po porodzie pogorszył się wzrok

Wyraziła również obawy i frustrację związaną z pogorszeniem się wzroku, przyznając, że obecnie ma dużą wadę wzroku, która znacząco utrudnia jej codzienne funkcjonowanie, w tym czytanie wiadomości od fanów. Mimo tych wyzwań Opozda nie traci ducha i stara się radzić sobie z problemami, jakie na nią spadają.

Przypadek Joanny Opozdy stanowi przykład dla wielu, pokazując, że nawet osoby publiczne, które wydają się być w pełni zdrowe i szczęśliwe, mogą zmagać się z problemami zdrowotnymi, które znacząco wpływają na ich życie. Jest to również przestroga dla kobiet w ciąży i matek, że zmiany w organizmie mogą mieć nieoczekiwane skutki dla zdrowia, w tym wzroku. Historia Opozdy podkreśla znaczenie dbania o zdrowie i konieczność monitorowania wszelkich zmian w stanie zdrowia, zwłaszcza po życiowych wydarzeniach takich jak poród.

Czym jest krótkowzroczność i astygmatyzm?

Krótkowzroczność jest zaburzeniem widzenia spowodowanym atypową strukturą gałki ocznej, gdzie jej składniki optyczne mają nadmierną krzywiznę. Skutkuje to przesunięciem punktu skupienia padających promieni świetlnych sprzed pola widzenia bezpośrednio na siatkówkę do miejsca przed nią. W rezultacie, przedmioty umieszczone w dalszej odległości od obserwatora wydają się niewyraźne. Osoby dotknięte tą wadą widzenia często przybliżają przedmioty do oczu lub zmrużają je, aby zredukować rozmycie obrazu.

Typowymi symptomami krótkowzroczności są zaciemnione widzenie elementów położonych daleko oraz potencjalne bóle głowy wynikające z przewlekłego wysiłku oczu na skupienie wzroku. Korekta tego zaburzenia możliwa jest za pomocą okularów, soczewek kontaktowych czy metod chirurgicznych, takich jak zabiegi laserowe.

Astygmatyzm, znany również jako wada refrakcji rogówki, manifestuje się przez zniekształcone widzenie spowodowane nierównomierną krzywizną rogówki, która przybiera kształt zbliżony do owalnego niż do idealnie okrągłego. Przyczyna tej wady nie jest jednoznacznie określona.

Symptomy astygmatyzmu obejmują:

  • Rozmazane lub zniekształcone widzenie obiektów zarówno bliskich, jak i odległych,
  • Wrażenie widzenia przez mgłę,
  • Odczucie napięcia wokół oczu,
  • Ból oczu lub głowy,
  • Zwiększone mrużenie oczu,
  • Swędzenie, pieczenie oraz łzawienie oczu,
  • Szybkie męczenie się podczas czytania,
  • Problemy z odróżnianiem liter.

Indywidualne doświadczenia z astygmatyzmem mogą skutkować nie tylko zamazanym obrazem, ale również zniekształceniem linii prostych, które mogą wydawać się krzywe, a także problemami z percepcją głębi i orientacją przestrzenną. Astygmatyzm często współistnieje z innymi wadami, takimi jak dalekowzroczność i krótkowzroczność.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki