Jesteś zmęczona i ciężko ci wstać z łóżka? Psycholog radzi, jak przetrwać do wiosny

2023-02-14 17:01

Wiele z nas trzyma się tej myśli "byle do wiosny ". Wraz z jej nadejściem powinniśmy odczuwać przypływ energii i cieszyć się lepszym samopoczuciem. Co zrobić, by przetrwać do tego czasu i nie zwariować? Na szczęście jest kilka sposobów, które mogą pomóc poprawić nastrój.

Zmęczona kobieta
Autor: Getty Images Jesteś zmęczona i ciężko ci wstać z łóżka? Psycholog radzi, jak przetrwać do wiosny

Zmęczenie i brak energii to wina pogody?

Większość z nas złe samopoczucie zrzuca na pogodę lub ciśnienie. Jak wskazał w rozmowie dla Dzień Dobry TVN psycholog dr Mateusz Grzesiak, "w dużej mierze to od nas zależy, jak się będziemy czuli w okresie (zimowym - red.)". 

Poradnik Zdrowie - Zmęczenie

Niemniej ekspert zwrócił uwagę, że 70 proc. Polaków wykazuje wrażliwość na zmianę pogody. Dotyczy to szczególnie kobiet i osób w podeszłym wieku. Zmienna aura może przyczynić się do wystąpienia niektórych objawów takich jak: ogólne osłabienie, senność, ból głowy czy wahania nastroju.

Jak dodał dr Grzesiak, nadejście wiosny sprzyja dobremu samopoczuciu. Czujemy się najlepiej, gdy temperatura sięga od 18 do 21°C. Podczas ekspozycji na słońce zwiększa się wydzielanie serotoniny. W momencie, gdy dni stają się dłuższe i więcej promieni dociera do organizmu, otrzymujemy zastrzyk energii właśnie w postaci tego hormonu szczęścia.

Sposoby na poprawę samopoczucia 

Choć do wiosny zostało jeszcze trochę czasu, warto zadbać o swoje samopoczucie. Co można zrobić, by nie dać się tej pochmurnej aurze i zmęczeniu?

Ekspert radzi, by postawić na zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. Warto się zmobilizować i wyjść na zewnątrz. Nic takiego nie dodaje energii jak dawka ruchu na świeżym powietrzu. Jak najwięcej czasu spędzać z bliskimi i znajomymi – przebywanie wśród ludzi redukuje stres i poprawia stan zdrowia psychicznego.

Bardzo pomocne w walce z melancholią okazuje się regularne prowadzenie dziennika celów, marzeń oraz planów na najbliższy czas. Tak samo pasja, rozwijanie zainteresowań oraz realizacja ciekawych projektów mogą nas uchronić nas przed smutkiem i przygnębieniem.

Zdaniem psychologa pozytywne, proaktywne podejście do życia to klucz do sukcesu i dobrego samopoczucia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki