Jesteś na niskokalorycznej diecie? Uważaj na jelita

2021-06-29 15:18

Najnowsze badania nie budzą wątpliwości. Diety niskokaloryczne mogą zmieniać mikrobiom jelitowy, który odpowiada za metabolizm makroskładników czy dojrzewanie komórek układu odpornościowego. Ekstremalne ograniczenie kalorii w diecie może zwiększyć liczbę niebezpiecznych bakterii w jelitach.

jelita
Autor: Getty Images

Naukowcy z Niemiec i USA postanowili sprawdzić, jaki wpływ na mikrobiom jelitowy może mieć dieta niskokaloryczna. W badaniu wzięło udział 80 kobiet z nadwagą i otyłością. Połowa tej grupy na 16 tygodni poddała się ekstremalnej diecie opartej głównie o produkty płynne, przyjmując maksymalnie 800 kalorii dziennie. Pozostałe osoby z badanej grupy utrzymywały dotychczasowe nawyki żywieniowe.

Kobietom z grupy na niskokalorycznej diecie ubyło kilogramów, ale w ich jelitach doszło do znaczących zmian w składzie bakterii, co wykazały regularne badania kału.

- Odkryliśmy, że ta bardzo niskokaloryczna dieta głęboko zmieniła mikrobiom jelitowy, w tym ogólny spadek liczby bakterii jelitowych – tłumaczy jeden z autorów badania, mikrobiolog Peter Turnbaugh z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Jak powinna być skomponowana prawidłowa dieta

Okazało się, że w ich organizmach zwiększył się poziom bakterii C. difficile, która może doprowadzić do zapalenia jelit, a nawet śmierci. Bakteria ta występuje naturalnie w jelitach, ale pod wpływem zmian we florze bakteryjnej może być niezwykle groźna. Objawami zwiększonej liczby tej patogennej bakterii jest przede wszystkim wodnista biegunka, która często jest pokłosiem antybiotykoterapii.

Kolejnym etapem badania było pobranie próbek kału od 5 osób, które przebywając na ekstremalnej diecie straciły najwięcej kilogramów. Próbki te zostały przeszczepione myszom nieposiadającym żadnych bakterii jelitowych. W tym etapie badano reakcje myszy na próbki osób przed rozpoczęciem diety oraz po 4 miesięcznym, znacznym ograniczeniu kalorii.

Choć dieta myszy nie uległa zmianie, te które otrzymały próbki po odbytej diecie straciły około 10% całkowitej masy ciała. U pozostałych zwierząt nie zauważono znacznych zmian w wadze. Odkryto także, że ilość bakterii Clostridioides difficile znacznie się zwiększyła, ale ani u badanych kobiet, ani u zwierząt nie odnotowano objawów zapalenia jelit, których skutkiem może być duża ilość bakterii C. difficile w organizmie.

Eksperci podkreślają, że choć nie pojawiły się objawy zaburzenia pracy jelit kontynuacja ekstremalnej diety może do tego doprowadzić. W tym celu należy przeprowadzić dalsze badania, które mogą odkryć sposoby bezpiecznego dostosowania mikrobiomu tak, by pomóc ludziom w walce z otyłością.

Kochasz niezdrowe jedzenie? Sprawdź ile kalorii mają te fast foody!

Pytanie 1 z 8
Ile kalorii ma zapiekanka?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki