Jennifer Aniston o koszmarze życia z bezsennością. Zdradziła triki, które jej pomogły

2022-04-19 12:43

Jennifer Aniston wyznała, że przez wiele lat borykała się z bezsennością. Teraz postanowiła szerzyć świadomość społeczeństwa na temat zaburzeń snu, których doświadcza około 30 proc. dorosłych.

Jennifer Aniston
Autor: Kadr z filmu "Love Happens"

Jennifer Aniston o bezsenności

Aktorka zapytana o to, jak długo borykała się z bezsennością odpowiedziała, że dokładnie nie pamięta, jednak był to bardzo długi okres czasu: "Trudno to określić, ponieważ myślę, że kiedy jesteśmy młodzi i nie śpimy, to nadal czujemy się świetnie. Możesz spać dwie godziny, trzy godziny, cztery godziny i nie odczuwasz efektów” – powiedziała Aniston w rozmowie z Healthline.

Żartowała jednak, że nagromadzenie "całej tej zarozumiałości przez lata” w końcu dopadło ją po trzydziestce:

„Nie miałam motywacji do ćwiczeń, ani do zdrowej diety, miałam mgłę mózgową, nie mgłam uczyć się swoich kwestii” – przyznała. 

Po latach prób "od liczenia kroków do łóżka i linii na suficie, po sprawdzanie temperatury w sypialni i nie tylko", Aniston w końcu zdecydowała się skorzystać z pomocy swojego lekarza.

Bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Priorytet snu

Jennifer Aniston zaczęła uczyć się o bezsenności. Lekarz wyjaśnił aktorce, że sen powinien być dla niej priorytetem, ponieważ podczas snu organizm odmładza się, a bez snu dzieje się na odwrót.

Aktorka przyznała, że wizyta u lekarza jej pomogła wprowadzić nowe nawyki do codziennej rutyny.

"Zaczynasz zauważać, że jesteś ospały, nie chcesz ćwiczyć, źle się odżywiasz, masz cienie pod oczami” - wiesz, że zaczynają się dziać różne rzeczy, a to tylko skutki brak snu – powiedziała.

Bezsenność silnie związana ze stresem? 

Dr Jennifer Martin, psycholog kliniczny twierdzi, że bezsenność często jest skutkiem stresu, jednak u ​​większości ludzi wyeliminowanie tego czynnika powinno pomóc przywrócić dobry sen.

Niestety, w niektórych przypadkach krótkotrwały stres prowadzi do przewlekłych problemów ze snem. Bezsenność jest uważana za zaburzenie snu, jeśli któregokolwiek z poniższych symptomów występuje co najmniej trzy razy w tygodniu przez co najmniej trzy miesiące:

  • masz problem z zasypianiem
  • nie możesz spać
  • budzisz się zbyt wcześnie

"Nie jest niczym niezwykłym, że ktoś z bezsennością jest tak zmęczony pod koniec dnia, że ​​zasypia na chwilę, a potem budzi się w środku nocy lub we wczesnych godzinach porannych i nie może zasnąć" — powiedziała dr Martin.

Aniston wyznała, że ​​przez całe życie doświadczała wszystkich trzech form bezsenności, z których każda miała wpływ na jej funkcjonowanie w ciągu dnia.

Różne konsekwencje bezsenności

Bezsenność może pogorszyć samopoczucie, ale nie tylko. Mogą wystąpić objawy fizyczne, takie jak: ból głowy, bóle ciała lub rozstrój żołądka, problemy z koncentracją, senność, zmęczenie a nawet wyczerpanie. Wiele osób cierpiących doświadcza także niepokoju, zwłaszcza wtedy, gdy zbliża się pora snu. 

Jak wypracować zdrową higienę snu?

Zamiast sięgać po leki, warto na początek wypróbować mniej inwazyjne sposoby. Sen wywołany naturalnym rytmem dnia będzie o wiele zdrowszy, niż ten sztuczny - osiągnięty za pomocą środków nasennych.

Wstawaj codziennie o tej samej porze

Ustal godzinę pobudki i przestrzegaj jej przez siedem dni w tygodniu, bez względu na to, jak minęła noc. Czas pobudki wyznacza rytm dobowy i nie można go tak po prostu zmieniać z dnia na dzień. 

Światło słoneczne po przebudzeniu to klucz

Po przebudzeniu jak najszybciej wystawiaj się na działanie światła. Naturalne światło jest najlepsze, gdy wschodzi słońce. Światło jest ważne w ustawianiu zegara dobowego.

Zmartwienia zostaw na kartce

Podczas bezsennej nocy w głowie może pojawić się natłok myśli, który przywołuje zmartwienia. Możesz tego uniknąć w prosty sposób. Na kilka godzin przed pójściem spać zrób listę tego, co masz do zrobienia następnego dnia i odłóż ją na bok.

Wszystko o co mógłbyś martwić się w nocy, nie będzie powodowało natrętnych myśli, jeśli będziesz mieć to na kartce. 

Relaks przed snem

Podstawą dobrej higieny snu jest wyłączenie całej elektroniki na godzinę przed snem. Idealnym rozwiązaniem będzie książka - taka, która nie wymaga skupienia. Jeśli chcesz czytać - nie rób tego w łóżku. Łóżka służą do spania. 

Metody na bezsenność Jennifer Aniston

Aktorka szukała pomocy u swojego lekarza, a także zaczęła medytację, rozciąganie, jogę, gorące kąpiele i picie gorącej wody z cytryną. Nauczyła się także nie korzystać z elektroniki przed snem.

"Spróbuj wyłączyć się, możesz coś przeczytać, staraj się robić rzeczy, które są dla ciebie dobre, pocieszają i koją".

Aby pomóc innym w radzeniu sobie z bezsennością, Aniston połączyła siły z programem "Seize the Night & Day", którego celem jest wspieranie społeczności i propagowanie wiedzy o bezsenności wśród osób mających problemy ze snem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki