Jej niedobór może powodować schizofrenię u dziecka. Ważna witamina dla ciężarnych

2023-06-01 12:52

Żywienie matki w okresie ciąży ma wpływ na resztę życia dziecka. Zauważono, że niedobór jednej z witamin może spowodować zaburzenia rozwoju neuronów. Skutki mogą być bardzo poważne. Zdaniem naukowców, taki niedobór u matki, może spowodować u dziecka zwiększone prawdopodobieństwo schizofrenii.

Smutna matka z dzieckiem
Autor: Getty Images Jej niedobór może powodować schizofrenię u dziecka. Ważna witamina dla ciężarnych

Schizofrenia - przyczyny choroby

Schizofrenia to choroba psychiczna, która może powodować epizodyczne lub stałe zaburzenia. Ujawnia się często we wczesnej dorosłości i utrzymuje do końca życia pacjenta. Jej przyczyny wciąż nie są znane, choć podejrzewa się kompilację czynników genetycznych i społecznych.

Uważa się, że znaczący jest wpływ neuroprzekaźników, takich jak dopamina, o której mówi się również jako o "cząsteczce nagrody". Zauważono, że poziom witaminy D w organizmie matki może być jednym z elementów, sprzyjających rozwojowi schizofrenii u dziecka.

Ciąża nie chroni przed rakiem

Niedobór witaminy D u matki a ryzyko schizofrenii u dziecka

W jaki sposób powiązano niedobory witaminy D u matki z późniejszą schizofrenią u dziecka? Wynika to z faktu, że zbyt niskie stężenie witaminy D może działać szkodliwie na neurony i neuroprzekaźniki w kształtującym się mózgu płodu. Zauważono, że ten mechanizm ma również związki dopaminą, która to, jako neuroprzekaźnik, też ma swój udział w rozwoju mózgu. A to właśnie zaburzenia gospodarki dopaminowej wiąże się z pojawieniem się schizofrenii.

Badania oparto o obserwacje prowadzone w laboratoriach. Jak zauważono, neurony stymulowane witaminą D różnicowały się od tych, które nie miały podaży witaminy D. Brak witaminy D skutkował zmniejszoną produkcję dopaminy. Oznacza to, że odpowiednie stężenie witaminy D wpływa na optymalny poziom dopaminy.

„To jest pewny dowód na to, że witamina D wpływa na strukturalne różnicowanie się neuronów dopaminergicznych” – podkreślił autor badania prof. Darryl Eyles. Zdaniem naukowców z University of Queensland, oznacza to, że niedobory witaminy D u matki mogą spowodować nieprawidłowe wzrastanie neuronów w mózgu u płodu.

W konsekwencji zbyt mała ilość witaminy D przekłada się na zaburzenia gospodarki dopaminowej u rozwijającego się potomstwa. A to z kolei może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia schizofrenii u dziecka. Dalsze badania tego zespołu naukowców mają dotyczyć wpływu innych czynników ze strony organizmu matki na rozwój mózgu płodu oraz oszacowania ryzyka potencjalnych zaburzeń rozwoju pewnych obszarów lub czynności mózgowia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki