Jedni uspokajają, inni szykują zapasy. Dania poinformowała o zakupie dużej partii leku

2022-04-13 8:25

W obliczu coraz bardziej nieprzewidywalnych działań ze strony Rosji i obaw związanych z wojną w Ukrainie, Dania postanowiła zaopatrzyć się w tabletki z jodem na wypadek incydentu nuklearnego. Duński Urząd ds. Zdrowia i Leków zalecił, aby kraj zwiększył swoje obecne zapasy tabletek z jodem do 2 milionów. 

kolejka do apteki
Autor: Getty Images

2 miliony tabletek z jodem dla Danii

Taka ilość tabletek wystarczy, aby objąć grupy ryzyka, w tym dzieci, pracowników pierwszej linii opieki zdrowotnej, personel ratunkowy oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Poradnik Zdrowie: choroby tarczycy

Jod może okazać się skuteczny w przypadku incydentu jądrowego, jednak nie stanowi antidotum na promieniowanie - bezpośrednio po ataku nuklearnym, radioaktywny jod może zostać uwolniony do powietrza, z którego przedostaje się do wnętrza organizmu przebywającego w strefie opadu.

Jak mają pomóc tabletki z jodem?

Przyjęcie pigułek z jodem tuż przed lub tuż po incydencie jądrowym skutecznie wypełni tarczycę taką ilością jodu, że gruczoł nie będzie w stanie już więcej wchłonąć. W ten sposób blokowana jest możliwość przedostania się radioaktywnego jodu do gruczołu tarczycowego, co może pomóc chronić organizm przed chorobami, takimi jak m.in. rak tarczycy. 

Rozwiązanie to pod żadnym pozorem nie powinno być traktowane jako długoterminowy środek zapobiegawczy i nie powinno być stosowane, jeśli materiał jądrowy nie zawiera jodu.

Czytaj też: Jak jod wpływa na tarczycę? Lekarz o wpływie promieniowania i radioaktywnym jodzie

Duńska agencja ds. zdrowia ​​podjęła decyzję o zwiększeniu zapasów jodu w oparciu o „prognozy i obliczenia wpływu na ryzyko incydentu nuklearnego w bezpośrednim obszarze Danii”. 

„Przebieg COVID-19 w ciągu ostatnich dwóch lat pokazał nam, że ważne jest, aby być przygotowanym. Wojna w Ukrainie pokazała nam, że świat jest nieprzewidywalny" – podała w oświadczeniu duńska agencja zdrowia.

W mediach pojawiły się doniesienia, że ​​ludzie mieszkający w Polsce, Bułgarii i Czechach gromadzą zapasy tabletek z jodem.

Jak podaje Reuters, pod koniec marca ​​Komisja Europejska rozpoczęła operację gromadzenia zapasów w celu wzmocnienia obrony przed incydentami chemicznymi, nuklearnymi i biologicznymi z powodu narastających obaw związanych z konfliktem w Ukrainie. Komisja Europejska nie skomentowała tych doniesień, ale 20 państw w Unii Europejskiej ma już prawdopodobnie zgromadzone zapasy tabletek jodowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki