Jak zakochują się mężczyźni? Wyniki nowych badań mogą zaskakiwać
Miłość romantyczna to temat, który od wieków inspiruje poetów, filozofów i... naukowców. Najnowsze badania pokazują, że... to mężczyźni zakochują się szybciej i częściej niż kobiety. Zespół badaczy z Australii i Nowej Zelandii przeanalizował dane z różnych stron świata, aby sprawdzić, jak płeć wpływa na tempo i intensywność zakochiwania się. Wyniki badań zaskakują.

Kto zakochuje się szybciej - mężczyźni czy kobiety?
Badanie objęło 808 dorosłych osób w wieku od 18 do 25 lat. Ankietowane osoby określały siebie jako osoby aktualnie zakochane. Analizowano odpowiedzi z 33 krajów w Europie, Ameryce Północnej i Afryce Południowej.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Biology of Sex Differences. Te nowe "miłosne" ustalenia naukowców stanowią ważny krok w kierunku lepszego zrozumienia tego, co sprawia, że zakochujemy się – i jak bardzo może to różnić się w zależności od płci, kultury i środowiska społecznego.
- Najbardziej interesuje nas, czy płeć biologiczna wpływa na występowanie, rozwój i ekspresję romantycznej miłości
– skomentował Adam Bode, antropolog biologiczny z Australian National University (ANU).
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: "Czerpmy z miłości". Czyli o tym, jak miłość działa na zdrowie
Mężczyźni zakochują się szybciej, ale mniej się angażują
Pytania stawiane ankietowanym podczas badania były wszechstronne: dotyczyły czasu i intensywności zakochania, liczby doświadczonych zauroczeń oraz stopnia zaangażowania emocjonalnego w relację z osobą partnerską.
Okazało się, że to mężczyźni zakochują się średnio miesiąc wcześniej niż kobiety. Naukowcy sugerują, że może to wynikać z tradycyjnych oczekiwań kulturowych – to mężczyźni częściej czują presję, by wykazać się zaangażowaniem i „zdobyć” partnerkę.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Kiedy uczucie zmienia się w miłosną melancholię. 7 oznak, że jesteś chory z miłości
Jak ustalili badacze (i to chyba nie jest zaskakujące), choć mężczyźni zakochują się nieco częściej niż kobiety, to jednak są mniej zaangażowani emocjonalnie.
Kobiety natomiast spędzają więcej czasu na intensywnych, niekiedy niemalże obsesyjnych myślach o partnerze. Miłość kobiet bywa bardziej romantycznie intensywna.
Jak zmienić samotność w cenne doświadczenie?
Zakochani, chociaż nie są w związku
Ciekawym odkryciem było również to, że 30 proc. mężczyzn zakochuje się... zanim związek staje się oficjalny. Wśród kobiet ten odsetek wynosił mniej niż 20 proc..
- To pierwsze badanie, które bada różnice między kobietami i mężczyznami doświadczającymi romantycznej miłości, wykorzystujące stosunkowo dużą międzykulturową próbę. To pierwszy przekonujący dowód na to, że kobiety i mężczyźni różnią się w niektórych aspektach romantycznej miłości
— wyjaśnił antopolog Adam Bode. Z badania wynika, że choć kobiety zakochują się później, to bardziej obsesyjnie myślą o partnerze i przeżywają miłość w sposób bardziej intensywny emocjonalnie.
Równość płci a siła miłości - zaskakujące korelacje
Kobiety są również nieco bardziej zaangażowane – choć te różnice zanikają, gdy uwzględni się dodatkowe czynniki społeczne.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Lecznicza potęga MIŁOŚCI
Jednym z najbardziej zaskakujących wniosków było to, że w krajach o wyższym poziomie równości płci ludzie zakochują się rzadziej, są mniej zaangażowani i mniej obsesyjni wobec partnerów.
To sugeruje, że miłość romantyczna jest wrażliwa na normy społeczne – podobnie jak na biologiczne i ewolucyjne mechanizmy.
- Miłość romantyczna jest niedostatecznie zbadana ze względu na jej znaczenie w kształtowaniu rodziny i romantycznych związków, jej wpływ na kulturę i jej proponowaną uniwersalność. Chcemy pomóc ludziom ją zrozumieć.
- podkreślił antropolog Adam Bode.
