
1. Skoncentruj się na tym, co możesz kontrolować
Skupienie się na czynnikach związanych ze stylem życia, może pomóc w poprawie ogólnego samopoczucia. Izolacja i poczucie samotności często prowadzą do depresji. Kiedy jesteśmy odizolowani i czujemy się przygnębieni, może się wydawać, że rzeczy wokół nas wymknęły się spod kontroli. Możemy rozmyślać o naszej sytuacji, co może tylko ją pogorszyć. Poczucie kontroli polepsza samopoczucie. Warto zatem skupić się na tym, na co faktycznie mamy wpływ.
Jeśli jesteś zmuszony do izolacji, zacznij od przestawiania mebli w domu lub spróbuj nauczyć pupila nowych sztuczek. Da ci to poczucie, że nie wszystko jest poza twoją kontrolą. Możesz też skupić się na tym, co jesz, dzięki czemu przygotowywanie posiłków stanie się bardziej pozytywnym doświadczeniem.
Dobrym pomysłem może być ustalenie harmonogramu na każdy dzień, co dałoby poczucie stabilności i ogólnej kontroli. Ogranicz czas spędzany w mediach społecznościowych, poświęć więcej uwagi osobom, które kochasz.

2. Zrozum czym jest samotność
Badacze podkreślają, że należy zrozumieć, czym jest samotność, aby znaleźć przestrzeń na to, co niesie za sobą wartość. Izolacja społeczna i samotność są ze sobą powiązane. Izolacja nie podlega jednak negocjacjom, a radzenie sobie z jej wpływem jest najważniejsze. Choć koncentracja na podstawach zdrowia jest wyzwaniem, ma znaczący wpływ na ogólny nastrój. Dobry sen, ruch fizyczny oraz utrzymywanie zdrowej diety pomagają tworzyć dobre podstawy. Możesz wiele rzeczy robić sam. Kluczowe jest wyodrębnienie takich czynności, które naprawdę dają ci radość i nie są zależne od okoliczności.

3. Zaangażuj się w przyjemne zajęcia
Mogą to być zajęcia, które dotychczas dawały ci radość. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości - spróbuj czegoś nowego! To, co jest dla ciebie przyjemne ma także wpływ na twoje zdrowie - zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jeśli możesz wyjść na zewnątrz - podziwiaj każde miejsce tak, jakbyś je widział po raz pierwszy. Bądź uważny! Jeśli musisz pozostać w domu, sięgnij po dobrą lekturę, wyłącz myślenie przy relaksującej muzyce, możesz także wziąć aromatyczną kąpiel lub rozpocząć naukę nowego języka. Każde zajęcie odciągnie cię od uporczywych myśli oraz sprawi, że poczujesz satysfakcję z bycia sam na sam ze sobą.

4. Nie wahaj się prosić o pomoc
Czasami bez względu na to, jak bardzo staramy się temu przeciwdziałać, samotność może stać się przytłaczająca. Jeśli tak się stanie, ważne jest, aby to zaakceptować i nie wahać się poprosić o pomoc. Nawet, w trakcie izolacji domowej możesz uzyskać profesjonalne wsparcie oferowane przez psychologów i psychoterapeutów. Ukojenie może także przynieść wideorozmowa z kimś z rodziny lub grona przyjaciół.