Kiedy uczucie zmienia się w miłosną melancholię. 7 oznak, że jesteś chory z miłości
Miłość ma niejedno oblicze - może być słodka, namiętna, satysfakcjonująca, stresująca lub wyzwalająca. Nierzadko także łamie serce. Kiedy sprawy miłosne nie idą po naszej myśli, często zdarza się, że doświadcza się czegoś, co określa się mianem "miłosnej melancholii". Jak sobie z tym poradzić?
Czym jest miłosna melancholia?
Być „chorym z miłości” to być tak zakochanym lub tęsknić za osobą, którą się kocha tak bardzo, że normalne funkcjonowanie staje się niemożliwe. Ten stan zdrowia psychicznego nie jest klinicznie rozpoznany, jednak badania na ten temat sugerują, że jest to prawdziwe zaburzenie. Miłosna melancholia charakteryzujące się wieloma objawami psychicznymi i fizycznymi, które mogą wahać się od łagodnych do skrajnych.
Choroba miłosna pojawia się, gdy romantyczne uczucia do kogoś całkowicie przejmują umysł i ciało. Od obsesyjnych myśli, przez uczucia niepokoju, po utratę apetytu - choroba miłosna może pochłaniać wszystko.
Podobnie, jak tzw. złamane serce może dosłownie zakłócić zdrowie serca (tzw. „ syndrom złamanego serca ”), choroba miłosna również ma skutki fizyczne. Wśród najczęściej wymienianych znajduje się m.in. gorączka, pobudzenie, utrata apetytu, ból głowy, przyspieszony oddech i kołatanie serca.
Należy podkreślić, że miłosna melancholia to nie to samo, co prawdziwa miłość. Istnieje wyraźne rozróżnienie, ponieważ kiedy naprawdę się kogoś kocha, nie ma tam miejsca na niezdrową obsesję na jego punkcie. Gdy ktoś jest chory z miłości, często widzi obiekt swoich uczuć w "różowych okularach".
Oznaki, że doświadczasz miłosnej melancholii
Irracjonalne zachowanie
Chory z miłości może wykazywać dziwne lub irracjonalne zachowanie ze względu na nadmierny poziom zauroczenia osobą. Skrajne przypadki objawiają się m.in. śledzeniem ukochanej osoby, "odwiedzaniem" jej w pracy lub na spędzaniu wielu godzin na przygotowywaniu się do wyjścia, na wypadek gdyby na siebie wpadli.
Nudności
Miłosna melancholia może powodować szereg objawów fizycznych. Znakiem ostrzegawczym są np. nudności. To uczucie zdenerwowania w dole żołądka, spowodowane zauroczeniem lub obsesją. Może to również prowadzić do utraty apetytu.
Kłopoty ze snem
Osoba chora z miłości może doświadczać problemów ze snem - myśli o tej osobie nie dają zasnąć. Może to prowadzić do utrzymującego się uczucia zmęczenia.
Drażliwość
Problemy ze snem lub niezadowolenie z sytuacji miłosnej z wysokim prawdopodobieństwem wywołają uczucie rozdrażnienia, co może zintensyfikować irracjonalne myśli i zachowania.
Bóle głowy
Badania nad miłosną melancholią wskazują, że bóle głowy nie są rzadkością, gdy ktoś jest chory z miłości. Mogą się one szczególnie nasilać, jeśli występują problemy ze snem, które także przyczyniają się do drażliwości.
Obsesyjne wzorce myślowe
Kolejnym znakiem rozpoznawczym miłosnej melancholii są obsesyjne myśli na temat ukochanej osoby, co może negatywnie wpływać na jakość życia, uniemożliwiając skoncentrowanie się.
Lękowy styl przywiązania
Osoby, które borykają się miłosną melancholią, boją się porzucenia. Tworzą w umyśle własną fantazję, do której się przywiązują.
Miłosna melancholia - jak przez to przejść?
Zerwij kontakt
Najlepszym sposobem, aby pójść naprzód i jednocześnie najlepszą możliwą drogą do wyzdrowienia jest nieutrzymywanie kontaktu. Podjęcie radykalnych kroków może nie być łatwe, jednak warto to dla siebie zrobić. Dla utrwalenia się tego nawyku potrzeba około 30 dni. Postaraj się zignorować pragnienie kontaktu - zadzwonienia, napisania czy "przypadkowego" spotkania.
Nie sprawdzaj mediów społecznościowych
Na drodze uleczenia się z miłosnej melancholii stanowczo odradzane jest prześladowanie ukochanych w mediach społecznościowych — to tylko doleje więcej paliwa do "zakochanego ognia". Media społecznościowe mogą być cennym źródłem informacji, ale także przekleństwem. Nieustanne sprawdzanie, co robi ukochana osoba nie pomoże w uwolnieniu się od obsesji.
Zwróć uwagę na swoje wzorce myślowe
Kolejny krok to uświadomienie sobie błędnych wzorców myślowych, które krążą wokół ukochanej osoby. Wymaga to pewnego stopnia uważności - kiedy te myśli się pojawią, spróbuj odróżnić rzeczywistość od fantazji. Opanowanie tej umiejętności pozwoli pójść dalej.
Oczyść głowę
Pamiętaj, aby zadbać o siebie, swoją przestrzeń i o swoje myśli. W przebiegu wydostawania się z miłosnej choroby należy regularnie oczyszczać swoje myśli. Uwolnienie się od tak silnych uczuć nie jest łatwe, ale jest możliwe. Korzystne są w takim przypadku spacery, medytacja czy zadania wymagające skupienia i uwagi.
Nie ignoruj swoich potrzeb
Gdy chorujesz z miłości w wyniku niezdrowego przywiązania, prawdopodobnie zbyt dużą uwagę przywiązujesz do drugiej osoby. Pamiętaj o swoich potrzebach, granicach, nie zaniedbuj swojego hobby. Jeśli oczekujesz relacji opartej na wzajemnej miłości i szacunku, spróbuj najpierw nawiązać taką relację z samym sobą.
Skoncentruj się na własnej wartości
Skup się na sobie, swoich potrzebach i własnej wartości. Wzmacnianie poczucia własnej wartości jest przydatne w wielu obszarach życia - nie tylko w miłości. Dzięki temu łatwiej można dostrzec wyczerpujący charakter związku i znaleźć satysfakcjonującą relację z kimś, kto ofiaruje prawdziwe i czyste szczęście.
Doświadczanie miłosnej melancholii nie jest przyjemnym doświadczeniem, ale prawdziwa miłość powinna być. Jeśli przez dłuższy czas czujesz obciążenie psychiczne, prawdopodobnie w twoim najlepszym interesie jest zainwestowanie całego czasu, energii i uwagi w siebie. Może to zająć trochę czasu, ale w końcu wszystko wróci do normy.