Jak wątroba pozbywa się cholesterolu? Na tę wiadomość czekały miliony chorych
27 września 2024 roku na łamach Science Advanced opublikowano badania naukowe, które wskazują, w jaki sposób wątroba pozbywa się cholesterolu. Badacze mówią o przełomie i o tym, że dzięki takiemu odkryciu powstała szansa na wzrost skuteczności leczenia chorób układu krążenia. A co więcej skorzysta na tym także wątroba.
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów na całym świecie. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie nowych rozwiązań i zgłębianie wiedzy na temat mechanizmów, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Naukowcy z University of Leeds odkryli, że produkcja żółci zależna jest od tego jak szybko przepływa krew przez żyłę wrotną z jelita do wątroby.
Co wątroba ma wspólnego z sercem? Zaskakujące odkrycie
Autorzy badań naukowych wskazują, że odkryli wyjątkowo ciekawą zależność. Okazuje się, że żółć produkowana w wątrobie, której zadaniem jest m.in. wypłukiwanie nadmiaru cholesterolu, współpracuje z naszą krwią. A mianowicie chodzi o prędkość, z jaką krew dostaje się z jelit do wątroby poprzez żyłę wrotną.
Badacze wyjaśniają, że poprzednie obserwacje wykazały, że przepływ krwi w żyle wrotnej wzrasta oraz spada w zależności od sytuacji. W grę wchodzi ruch, czas odpoczynku oraz spożywanie pokarmów. Natomiast z najnowszych badań wynika, że wątroba produkuje więcej żółci w momencie, gdy przepływ krwi w żyle wrotnej spada, a dzieje się tak na skutek ćwiczeń lub postu.
Natomiast niższą produkcję żółci zaoważono kiedy przepływ krwi w żyle wrotnej wzrasta, a dzieje się tak, gdy odpoczywamy i jemy. To z kolei może odpowiadać za wysokie poziomy cholesterolu, który wciąż jest obecny we krwi.
To z kolei może przyczyniać się do wystąpienia i rozwoju stłuszczenia wątroby. Przypominamy, że nieleczone schorzenie prowadzi zapalenia narządu i jego zwłóknienia, a ostatecznie do marskości i nieodwracalnego uszkodzenia wątroby.
Nowe odkrycie szansą dla wielu chorych
Dr Laeticia Lichtenstein, wykładowczyni ds. składników odżywczych i metabolizmu w School of Food Science and Nutrition i główna badaczka wskazała, że najnowsze ustalenia są szansą dla szerokiej grupy chorych.
Kluczową rolę odgrywa białko PIEZO1, które wykrywa ciśnienie i szybkość przepływu krwi przez żyłę. Następuje reakcja łańcuchowa, która zamienia cholesterol obecny w żyłach na kwasy żółciowe, a te następnie są eliminowane z organizmu.
To przełomowe odkrycie stwarza okazję do opracowania nowych metod leczenia chorób układu krążenia i zapobiegania rozwojowi stłuszczenia wątroby.
Odkrycie, że wątroba nie ma stałej i stabilnej funkcji, ale jest w stanie wyczuwać zmiany i dostosowywać swoją funkcjonalność w zależności od potrzeb organizmu, jest niesamowite
- podkreśliła.
Naukowczyni zaznaczyła, również, że z nowo pozyskanej wiedzy będą mogli skorzystać lekarze wielu specjalizacji od chirurgów, po lekarzy zajmujących się chorobami układu krążenia, czy układu pokarmowego. Dr Lichtenstein podkreśliła, że po raz pierwszy badania ujawniły, iż przepływ krwi przez żyłę wrotną jest powiązany z poziomem cholesterolu we krwi.