Nagła choroba chwyciła cię w święta? Warto wypróbować to rozwiązanie

2024-12-11 15:46

Choroba, która chwyciła nas w święta bądź weekend? Nie ma powodu do paniki. Wcale nie musimy jechać na ostry dyżur, by otrzymać receptę czy poradę od lekarza. Wystarczy zrobić jedną rzecz. Resort zdrowia oferuje dodatkowe rozwiązanie systemowe

Nagła choroba chwyciła cię w święta? Warto wypróbować to rozwiązanie
Autor: fot. Getty Images Nagła choroba chwyciła cię w święta? Warto wypróbować to rozwiązanie

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu – jak działa?

W weekendy i święta przychodnie są zamknięte. Gdy nagle zachorujesz lub poczujesz się źle w nocy, możesz śmiało skorzystać z jednego wariantu świadczeń opieki zdrowotnej. Mowa tu o bezpłatnej Teleplatformie Pierwszego Kontaktu (TPK), która jest dostępna w dni robocze w godz. od 18:00 do 8:00 następnego dnia oraz przez całą dobę w soboty, niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy.

Pierwsza pomoc w przypadku ataku padaczki. Instruktaż

Wystarczy zadzwonić. Tak załatwimy sprawę z lekarzem

Dzwoniąc pod numer 800 137 200, pacjent uzyska poradę lekarza, pielęgniarki lub położnej niezależnie od tego, gdzie obecnie przebywa. Istnieje także możliwość wystawienia recepty i zwolnienia lekarskiego.

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że telefonicznie wstępny wywiad przeprowadzi pielęgniarka.

"Jeśli będziemy potrzebowali dalszej konsultacji z lekarzem, wtedy oddzwoni on na wskazany przez nas numer telefonu, który podaliśmy w wywiadzie pielęgniarskim. W trakcie rozmowy, jeśli będzie konieczne, lekarz wypisze e-receptę lub e-zwolnienie"

- zaznaczyła w rozmowie z PAP rzeczniczka prasowa NFZ Beata Kopczyńska.

Mało kto wie o tej opcji. Zadzwonić można na TPK

Porady lekarskie za pomocą Teleplatformy Pierwszego Kontaktu udzielane są w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Według danych NFZ w pierwszym półroczu 2023 roku z tego rozwiązania systemowego opieki zdrowotnej skorzystało 114,7 tys. pacjentów.

- Najczęściej dzwonią osoby z nagłymi zachorowaniem, czasem zdarzają się też pacjenci, którym skończyły się leki i nie mogą doczekać się na otwarcie swojej placówki medycznej, w której mają lekarza pierwszego kontaktu – przekazał NFZ.

W przypadku, gdy życie pacjenta jest bezpośrednio zagrożone, należy dzwonić na numer alarmowy 112 lub 999, lub zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR).

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Nocna opieka zdrowotna. Tu również otrzymasz pomoc

Przypominamy również, że wiele miast posiada swoje własne placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W ich przypadku nie potrzebujemy ani skierowania, ani nie obowiązuje w nich rejonizacja.

W ramach tej opieki lekarz udzielić może porady:

w warunkach ambulatoryjnych telefonicznie w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu.Takie placówki są otwarte od 18:00 do 8:00 następnego dnia (od poniedziałku do piątku) i przez całą dobę w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki