Jak utrzymać deficyt kaloryczny? Poznaj 12 sprawdzonych sposobów

2022-05-13 14:28

Deficyt kaloryczny jest niezbędny do zrzucena zbędnych kilogramów. Bez wględu na to, jaką dietę stosujesz, aby schudnąć, musisz przyswajać mniej kalorii. Jak to osiągnąć? Poznaj 12 sposobów.

Kobieta je śniadanie
Autor: Getty Images

Szacuje się, że zdrowe odchudzanie powinno polegać na zrzuceniu maksymalnie 0,5-1 kg tygodniowo. Aby uzyskać taki efekt, tygodniowy deficyt kaloryczny powinien wynieść około 7000. Należy go dopasować do dziennych porcji posiłków. Jak to zrobić?

W formie 24: 5 błędów spowalniających odchudzanie

Spożywaj kalorie z jedzenia, a nie picia

Wiele osób nie lubi smaku wody. Jednak spożywanie słodzonych napojów związane jest ze spożywaniem dodatkowej ilości kalorii. Gaś swoje pragnienie wodą mineralną, a w zamian za to kalorie spożywaj dzięki pożywnym posiłkom. W ten prosty sposób możesz zapobiec nadwyżce kalorycznej.

Korzystaj z mniejszych talerzy

Nakładając sobie dania na duże talerze, podświadomie chcemy zjeść pożywienie do końca, mimo że już w połowie zaczynamy odczuwać sytość. Nakładając posiłki na mniejsze talerze możesz z łatwością oszukać swój mózg, który będzie skupiał się na pełnym talerzu, tym samym spożywając mniejsze porcje.

Unikaj sosów

Sosy, choć są smaczne, są również źródłem wielu dodatkowych kalorii. Przykładowo 100 g ketchupu to około 97 kcal. Unikajanie sosów pomoże więc w prosty sposób utrzymać deficyt kalorii.

Staraj się nie słodzić kawy ani herbaty

Słodzenie ciepłych napojów to również zgubna droga podczas odchudzania. Jeśli nie lubisz smaku gorzkiej kawy lub herbaty, postaw na naturalne słodziki, takie jak miód.

Licz kalorie

Jeśli ciężko ci kontrolować swoje dzienne posiłki i ich kaloryczność, rozplanuj sobie dzienny jadłospis z wyszczególnieniem kaloryczności produktów. Dzięki temu będziesz mieć stałą kontrolę nad tym, ile zjadłeś danego dnia.

Najadaj się warzywami

Jedzenie warzyw jest dobrym sposobem na zmniejszenie ilości spożywanych dziennie kalorii. Warzywa są niskokaloryczne i jednocześnie dają uczucie sytości. Zamiana bardziej kalorycznych posiłków na te warzywne z pewnością przyniesie efekty.

Upewnij się, że każdy posiłek zawiera białko

Twoje ciało potrzebuje dużej ilości białka. Białko pomaga zrównoważyć poziom cukru we krwi oraz zasila twój organizm.

Pobaw się w zamianę jedzenia

Jeśli masz ochotę na kaloryczne potrawy, staraj się je zamieniać tymi warzywnymi, o mniejszej liczbie kalorii. Takie urozmaicenie pozwoli na zachowanie deficytu kalorycznego przy jednoczesnym odczuwaniu poziomu sytości.

Ogranicz spożywanie sera

Ser, choć pyszny, jest również wysokokaloryczny. Spróbuj dodawać go mniej do potraw, a jeśli to możliwe - ogranicz jego spożywanie do minimum.

Czytaj etykiety

Uważnie czytaj komunikaty na etykietach produktów. Szczególnie uważaj na tego typu komunikaty:

  • Niskotłuszczowy
  • Przyjazny dla keto
  • Bez cukru
  • Bez tłuszczu
  • Zdrowie serca
  • Organiczny

Często zdarza się, że jeśli produkt nie zawiera cukru - jest dosładzany słodzikami. Uważnie analizuj informacje zawarte na etykietach i wybieraj te naprawdę zdrowe produkty.

Unikaj dokładek

Bez względu na to, jak bardzo danie ci smakowało, unikaj dokładania sobie dodatkowych porcji. To prosta droga do nadwyżki kalorycznej.

Wybieraj pizzę na cienkim cieście

Jeśli jesteś fanem pizzy i nie potrafisz z niej zrezygnować, wybierz tzw. "mniejsze zło", czyli pizzę na cienkim cieście i z mało kalorycznymi dodatkami. Dzięki temu zjesz swoją ulubioną potrawę o nieco mniejszej zawartości kalorii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.