Jak się nie nudzić w domu - pomysły ciekawe, zabawne, mądre i niemądre

2020-04-04 19:28
Jak się nie nudzić w domu - pomysły ciekawe, zabawne, mądre i ryzykowne
Autor: Getty Museum of Art on Twitter Przy pomocy tego, co akurat masz w domu, możesz podjąć wyzwanie proponowane przez Getty Museum of Art.

Gdy przymusowe siedzenie w domu się przedłuża, zamiast nadrabiać zaległe lektury, oglądać seriale, czy robić porządki w szafie, które odkładało się na później (a potem jeszcze na kiedy indziej...), niektórzy znaleźli alternatywny sposób na wykorzystanie chwil w domowym zaciszu.

Przymusowa kwarantanna potrafi zmusić do kreatywności. Kiedy już popracujemy z domu, posprzątamy, upierzemy, ugotujemy, poczytamy, pooglądamy i poćwiczymy, a zostanie nam caaaałe mnóstwo wolnego czasu, możemy zrobić jedną z tych rzeczy:

Zrób dzieło sztuki

Skoro nie można odwiedzić muzeum, dzieło sztuki zrób w domu sam. Ważne: wzoruj się na mistrzach! Getty Museum of Art, jak wszystkie muzea zamknięte na czas epidemii, zainspirowało miłośników sztuki do odtworzenia znanych obrazów przy pomocy wszystkiego, co ma się akurat w domu: ubrania, sprzęty, zwierzęta, domownicy. Domowe dzieła z epoki kwarantanny można - wróć - trzeba koniecznie! obejrzeć na Twitterze.

Oczywiście możecie też poobcować ze sztuką na spacerze wirtualnym. Najsłynniejsze muzea i galerie udostępniają część swoich kolekcji w internecie.

W ten sposób da się zwiedzić na przykład:

  • Galerię Uffizi we Florencji z obrazami malarzy włoskich i flamandzkich
  • Muzeum Królowej Zofii w Madrycie z wybitnymi dziełami m.in. Pabla Picassa, Salvadora Dalego i Joana Miró
  • teatr-muzeum Salvadora Dali w Katalonii z charakterystyczną fasadą ozdobioną... ogromnymi jajkami
  • Muzeum Edvarda Muncha w Oslo
  • Rijksmuseum w Amsterdamie z licznymi dziełami i eksponatami prezentującymi 800-letnią historię holenderskiej sztuki
  • jedne z największych zbiorów historii starożytnej i nie tylko w Muzeum Brytyjskim w Londynie
  • National Gallery of Art, którego zbiory opierają się na dziełach przekazanych przez prywatnych kolekcjonerów. W ramach wirtualnego spaceru zwiedzimy wystawę mody amerykańskiej oraz wystawę prac holenderskiego malarza barokowego, Johannesa Vermeera
  • największe amerykańskie muzeum Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku
  • Luwr - najczęściej odwiedzany obiekt muzealny świata.

Wybierz się na spektakl... online

Sceny też zamknięte. Spektakl na ekranie, to co prawda nie to samo, co żywy kontakt z aktorem, ale za to do wyboru same perełki. I za darmo! Na Ninateka.pl znajdziemy głośne nazwiska twórców teatralnych i tytuły ostatnich lat, jak: „Między nami dobrze jest”  Grzegorza Jarzyny, "Wymazywanie" Lupy, „Udręka życia” w reżyserii Jan Englerta, „H.” Klaty czy "(A)pollonię" Warlikowskiego.

Można też przypomnieć sobie legendy reżyserii polskiego teatru (i nie tylko), jak Jarocki, Świderski, Holoubek, Gruza, Kutz, Bardini czy Kantor. Można więc obejrzeć mistrzowski spektakl lub... wysłuchać na żywo czytania performatywnego sztuki w doborowej obsadzie, jak ten z Teatru Kwadrat i obserwować poniekąd, jak powstaje spektakl.

Poćwicz makijaż

Na to też zwykle brak czasu. A będzie jak znalazł, kiedy opuścimy domowy bunkier. Na razie będziesz mogła się w nim udać na... balkon albo spacer z psem. A może na imprezę online? Lekcje znajdziesz na YouTube.

Domówka online

Impreza w kwarantannie wcale nie musi być samotna. Umawiajcie się w grupie na wideo rozmowy i wspólne imprezowanie. Zwłaszcza, jeśli macie już ten wystrzałowy makijaż. Może przy nim nie będzie widać odrostów...

Uszyj maseczkę

Teraz nie macie wymówki. Lekarze apelują o maseczki. A ten tutorial jest nawet dla tych, którzy na co dzień nie szyją, mają dwie lewe ręce i krzywe paluszki. Dokładne tłumaczenie, do wykonania nawet z dziećmi. W bonusie wykroje do wydrukowania, a na początku instrukcja, jak jej używać i, co ważne, jak prać i dezynfekować - skonsultowana z lekarzem. Pozdrawiamy panią Kasię.

Podejmij wyzwanie

Wypucuj taras, przesadź kwiaty. Nawet zwykłe mycie okien, to może być kaskaderski wyczyn. Zmontuj domowy zespół muzyczny wyposażony w instrumenty z kuchni lub garażu i nagraniem podziel się ze znajomymi. Albo podejmij wyzwanie zadeklamowania wiersza swojego ulubionego autora lub własnego autorstwa. Facebook obfituje w tego rodzaju wyzwania. Szukajcie inspiracji w sieci. Przynajmniej tam można wchodzić bez obaw o zarażenie się koronawirusem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.