Jadowity pająk na terenie Polski. Bliskie spotkanie może być groźne
Do tej pory w Polsce nie było jadowitych pająków. Niestety, ostatnie doniesienia z Wielkopolski wskazują, że te czasy już minęły. Pojawił się kolczak zbrojny. Jego ubarwienie sprawia, że może zostać niezauważony i ukąsić człowieka najmniej spodziewanym momencie. Czym grozi spotkanie z nieznanym dotąd stawonogiem?
Ukąszenie pająka może mieć bardzo przykre konsekwencje dla zdrowia. Jak dotąd w naszym kraju nie było okazji, aby rozpowszechniać wiedzę na temat postępowania w przypadku ugryzienia. Sytuacja uległa zmianie, ponieważ w Polsce odnotowano obecność kolczaka zbrojnego.
Jadowity pająk w Polsce. Jak wygląda kolczak zbrojny?
Kolczak zbrojny do tej pory był spotykany głównie w środkowej Azji. Z czasem jednak przywędrował na tereny Europy Zachodniej. Jego obecność odnotowywano między innymi w Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, czy Hiszpanii lub Belgii. W miarę ocieplenia klimatu pojawiał się w kolejnych krajach i dotarł także do Polski.
Zarówno samce jak i samice nie osiągają zbyt dużych rozmiarów. Te pajęczaki mają od 12 do 15 mm długości. Ubarwienie pozwala mu na dobre zamaskowanie w przyrodzie, ponieważ tułów kolczaka ma odcienie żółtego, zielonkawego, lub lekko czerwonego. Odnóża przypominają cienkie, nieco przezroczyste słomki sprawiają, że staje się niemal niewidoczny w przyrodzie.
Kolczak zbrojny gryzie. Jakie są objawy ukąszenia?
Mieszkańcy Wielkopolski w ostatnim czasie zaobserwowali obecność jadowitego pająka w wielu lokalnych regionach. Jak poinformował portal epoznan.pl, kolczaka dostrzegli między innymi mieszkańcy Starołęki. Widziany był również w Winogradach, a wszystko zostało uwiecznione na fotografiach.
Okazuje się, że tego typu osobnik najchętniej zamieszkuje wysokie trawy, jednak zdarza się, że wędruje na ściany, czy okna, co sprawia, że łatwo może przedostać się do domu. Ukąszenie kolczaka zbrojnego daje objawy zbliżone do silnego zatrucia. Jad pająków zawiera hemolizyny, które są w stanie zabić inne owady, a u ludzi toksyna wywołuje szereg objawów:
- bóle brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- dreszcze,
- osłabienie,
- gorączka,
- przyspieszenie akcji serca,
- świąd,
- zaczerwienienie i obrzęk w miejscu ukąszenia,
- trudności w oddychaniu.
Natężenie objawów jest zróżnicowane, a ich występowanie może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni od momentu ukąszenia. Specjaliści uspokajają jednak, że najbardziej narażone są osoby uczulone na jad, wówczas może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Natomiast jeżeli ukąsi nas pająk i zaczynamy zauważać pierwsze objawy, należy niezwłocznie zgłosić się na Szpitalny Oddział Ratunkowy w celu otrzymani fachowej pomocy medycznej.
Jeden z przypadków został opisany przez naukowców z Uniwersytet w Pizie, we Włoszech. Ukąszony mężczyzna otrzymał leki przeciwhistaminowe oraz hydrokortyzon. Objawy ustąpiły po dwóch dniach.