Ile powinien trwać weekend? Są nowe wytyczne ekspertów

2023-04-14 11:45

Sam urlop to za mało: badacze przekonują, że świetnym rozwiązaniem byłby również dłuższy cotygodniowy weekend. To sposób, by poprawić nie tylko wydajność i kreatywność. "W czasie, gdy świat dostosowuje się do nowej normalności, być może nadszedł czas, aby wprowadzić długie weekendy, jako sposób na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego zdrowia". – podkreśla jedna z autorek nowego badania.

Ile powinien trwać weekend? Są nowe wytyczne ekspertów
Autor: Getty Images Ile powinien trwać weekend? Są nowe wytyczne ekspertów

Czterodniowy tydzień pracy i trzydniowy weekend testowany jest w wielu firmach na całym świecie. I wielu pracodawców widzi już pozytywne efekty takiego rozwiązania: pracownicy są wypoczęci, bardziej kreatywni i związani z firmą, a ich wydajność wcale nie spadła: w "pracujące" dni tygodnia swoje obowiązki wykonują dużo szybciej.

Tematowi przyjrzeli się też naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii, którzy przez 13 miesięcy obserwowali ponad 300 osób. Każdy z uczestników przez 24 godziny na dobę nosił urządzenie śledzące aktywność.

Wyniki badań wyraźnie wskazują, że trzydniowy weekend bardzo służy zdrowiu.

W formie: Rest day

Trzy dni wolnego sprzyjają aktywności

Naukowcy na łamach magazynu „International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity” opisali wnioski, do jakich doprowadziło najnowsze badanie. Zespół zaobserwował, że trzydniowe weekendy pozwalają na większą aktywność i angażowanie się w zajęcia prozdrowotne.

Uczestnicy badania najczęściej (35 proc. osób) wybierała aktywność na świeżym powietrzu, nieco rzadziej spotkania z rodziną i znajomymi (31 proc), relaks i odpoczynek (17 proc) i inne aktywności typu remont (17 proc). Analiza pokazała, że poświęcali o 13 proc. więcej czasu na aktywność fizyczną, o pół godziny dziennie zmniejszył się czas, kiedy siedzieli, za to spali dłużej o 21 minut na dobę. 

"Kiedy ludzie mają dni wolne od pracy, zmieniają swoją rutynę, ponieważ nie ogranicza ich przez typowy plan działania. W badaniu tym odkryliśmy, że w czasie wolnych dni zmieniły się zwyczaje odnośnie ruchu – nasiliła się aktywność fizyczna, a spadła ilość czasu spędzanego na siedzeniu" – zwrócił uwagę jeden z autorów, dr Ty Ferguson.

Dodał, że badani zyskali dodatkowe 21 minut snu na dobę, co z kolei może przynieść szereg pozytywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Ktoś, kto jest wyspany, ma lepszy nastrój, zdolności poznawcze i produktywność. "Może to także zmniejszyć ryzyko rozwoju licznych chorób, w tym otyłości, cukrzycy, schorzeń sercowo-naczyniowych i depresji" – dodaje.

Dłuższy weekend zmniejsza wypalenie i stres

Krótszy tydzień pracy to również mniejszy stres zawodowy i mniejsze poczucie wypalenia - komentują badacze. "Krótszy tydzień pracy testowany jest przez różne firmy z całego świata. Nie dziwi, że pracownicy informują o zmniejszeniu stresu, poczucia wypalenia, a także lepszym zdrowiu psychicznym i poprawie równowagi między pracą i życiem osobistym" twierdzi z kolei prof. Carol Maher.

Jak dodała ekspertka, badanie dostarczyło wyraźnych dowodów na to, że osoby, które mają dłuższą cotygodniową przerwę w pracy - na przykład trzydniowy weekend - żyją zdrowiej. "Wzrost aktywności fizycznej i czasu snu powinien przynieść korzystne efekty dla zdrowia psychicznego i fizycznego, przyczyniając się do korzyści obserwowanych przy wprowadzaniu czterodniowego tygodnia pracy" – podkreśla.

I dodaje: "W czasie, gdy świat dostosowuje się do nowej normalności, być może nadszedł czas, aby wprowadzić długie weekendy, jako sposób na poprawę fizycznego i psychicznego zdrowia".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki