Idziesz do lasu? Nie bierz telefonu. Smartfony przyciągają kleszcze

2020-05-10 7:49

Najnowsze badania polsko-słowackie pokazują, że kleszcze przyciąga promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz.

Dorosła samica kleszcza
Autor: Getty Images Dorosłe samice kleszcza mierzą około 3-4 mm.

Ukończono badania nad połączeniem kleszczy i smartfonów. Jak się okazuje - pole elektromagnetyczne wytwarzane przez telefonu przyciąga kleszcze - zwłaszcza te, które są nosicielami groźnych chorób.

Wyniki badania ukazały się na łamach "Ticks and Tick-borne Diseases". Pierwszą autorką pracy jest Martyna Frątczak, studentka weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Badanie prowadzono na uczelniach polskich (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet Zielonogórski oraz słowackich (Uniwersytet Szafarika, Uniwersytet Techniczny i Uniwersytet Weterynaryjny ze słowackich Koszyc).

Polecamy: Choroby odkleszczowe: borelioza, babeszjoza, bartonelloza, KZM i inne

Na zwiększenie populacji kleszczy i ich "rozejście się" po terenach miejskich odpowiada nie tylko zmiana klimatu, ale także coraz powszechniejsze w środowisku promieniowanie elektromagnetyczne (EMF), którego źródłem są stacje radiowe, telewizyjne, telefonii komórkowej i liczne urządzenia mobilne.

Dlaczego kleszcze reagują na promieniowanie elektromagnetyczne? Najprawdopodobniej związane jest to z posiadaniem przez nie zmysłu magnetycznego – powszechnego w świecie zwierząt szóstego zmysłu, który wyewoluował w odpowiedzi na ziemskie siły pola geomagnetycznego.

Sztuczne promieniowanie elektromagnetyczne zaburza ten zmysł i w efekcie zwiększa ruchliwość kleszczy.

Pole EMF - nie jest obojętne

EMF oddziałuje na komórki, jak i całe organizmy zwierząt i ludzi, powodując m.in. aktywację stresu oksydacyjnego, zmianę metabolizmu komórkowego, zakłócanie aktywności niektórych enzymów. To zaledwie początek - naukowcy zwrócili uwagę, że pole elektromagnetyczne wpływa także na zmianę odpowiedzi immunologicznych, wpływanie na ekspresję DNA oraz zakłócanie funkcji układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i rozrodczego. 

Telefon przyciąga zakażone kleszcze

Przeprowadzone analizy wykazały, że kleszcze są przyciągane przez promieniowanie o częstotliwości 900 MHz. To długość promieniowania standardowo wykorzystywana w większości urządzeń mobilnych. Naukowców zaskoczył to, że w kierunku promieniowania znacznie chętniej podążają kleszcze zainfekowane bakteriami z rodzajów Borrelia oraz Rickettsia(czyli krótko mówiąc kleszcze roznoszące boreliozę). 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki