Hirek Wrona po poważnej operacji apeluje do mężczyzn. Zdiagnozowano u niego raka
Hirek Wrona jest ogólnie znanym dziennikarzem i publicystą. Niedawno podzielił się w swoich mediach społecznościowych przykrą wiadomością. Okazuje się, że przeszedł on poważną operację. Przy okazji postanowił również zaapelować do swoich męskich odbiorców.

Hirek Wrona wpisał się w historię polskich mediów. Ten znany polski radiowiec podzielił się niedawno na swoich mediach społecznościowych ważną wiadomością. Jak można się dowiedzieć, niedawno przeszedł on poważną operację.
Hirek Wrona po poważnej operacji. Apeluje do mężczyzn
W swoim szczerym wyznaniu napisał, że przeszedł udaną operację prostaty. Wraz z tą wiadomością postanowił również podzielić się apelem do swojego męskiego grona odbiorców. Jak czytamy:
Każdy Pan powinien po 40. roku życia badać sobie PSA. I to przynajmniej raz na rok. Pilnujcie tego Szanowni! Koszt niewielki albo i żaden. Zysk olbrzymi: ŻYCIE! Łączę się z tymi, którzy cierpią. Dziękuję wszystkim za wsparcie
W swoim wpisie na portalu X zaznaczył, że upublicznienie informacji o swojej chorobie, było dla niego niezwykle trudne. Jak zdradził, to jego przyjaciele stoją za tym wpisem. Przekonali go bowiem, że dzięki temu może zachęcić innych do badań profilaktycznych.
Wyznał również, że na tym nie koniec było decyzji. Kolejną z nich było rzucenie palenia papierosów po 52 latach. Na sam koniec swojego wpisu podkreślił, że "Zachęcam zatem do badań i do NIEPALENIA PAPIEROSÓW".
Co warto wiedzieć o raku prostaty? Kilka najważniejszych faktów
Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących męskich nowotworów złośliwych w Polsce. Pod względem zachorowalności ustępuje on jedynie rakowi płuc. Liczba rozpoznań raka prostaty wzrosła wraz z upowszechnieniem badania PSA - markera nowotworowego, użytecznego w diagnostyce tego nowotworu.
To właśnie niemy zawdzięczamy coraz częstsze wykrywanie tego nowotworu we wczesnych stadiach zaawansowania.
Rak prostaty we wczesnych stopniach zaawansowania może nie dawać żadnych objawów. Na szczęście, te tę chwilę jest on często rozpoznawany w stadium bezobjawowym.
Jeśli chodzi o same objawy, to są one powszechnie utożsamiane z zaburzeniami funkcji prostat. Zazwyczaj polegają na problemy z oddawaniem moczu. Wymienia się:
- uczucie niepełnego opróżniania pęcherze,
- zmniejszenie siły strumienia moczu
- konieczność częstego oddawania moczu
Takie objawy zawsze warto skonsultować z lekarzem. Jednak podkreślamy, że ich najczęstszą przyczyną jest łagodny przerost prostaty.
Im bardziej zaawansowany staje się nowotwór prostaty, tym dotkliwsze będą dolegliwości. Szerząc się w miednicy wywołuje nacisk na sąsiednie narządy, co może skutkować zastojem moczu, zaparciami oraz nawracającym bólem podbrzusza.
W leczeniu tego nowotworu można zastosować różne rodzaje terapii. Wybór metody uzależniony jest od stopnia zaawansowania nowotworu i ogólnego stany zdrowia pacjenta.