Groźna bakteria na Podhalu. "Woda nie nadaje się do spożycia"
Gmina Pronin, leżąca na terenie Podhala, poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zidentyfikowano groźną bakterię w jednym z ujęć zaopatrujących wodociąg. - W żadnym razie to nie jest Legionella – uspokoiła mieszkańców wójt Anna Żegleń.
Wykryto groźną bakterię w Poroninie
28 sierpnia gmina Poronin wydała ważny komunikat dotyczący zanieczyszczenia wody. "Wyniki badań laboratoryjnych wykazały nieznaczne przekroczenie norm zanieczyszczenia wody bakterią E. coli w miejscowości Poronin" – czytamy w poście udostępnionym na Facebooku. Na terenie tej gminy jest kilkanaście ujęć wody, lecz to ostrzeżenie dotyczy tylko jednego. Zaopatruje ono w wodę część mieszkańców.
Jak podano, "woda nie nadaje się do spożycia ani celów higienicznych". Można jej jedynie używać do prac porządkowych (np. mycia podłóg) oraz działań przeciwpożarowych.
Wójt gminy uspokaja mieszkańców
Anita Żegleń, wójt gminy Poronin, przekazała w rozmowie z PAP, że "po upałach sanepid wykonał wiele badań ujęć wody i stwierdzono zanieczyszczenie jednego z ujęć zlokalizowanych na Potoku Sucha Woda". - To jest ujęcie powierzchniowe. Na razie nie możemy stwierdzić co się wydarzyło w tym miejscu. Staramy się zlokalizować przyczynę skażenia, aby w przyszłości zapobiegać podobnym zdarzeniom – dodała.
Obecnie trwa czyszczenie sieci wodociągowej. Za dwa dni zostanie przeprowadzone powtórne badanie wody. Wójt zapewniła, że wszystko powinno wrócić do normy po dezynfekcji. Przy remizie strażackiej stoi beczkowóz z wodą zdatną do picia.
Escherichia coli, inaczej pałeczka okrężnicy, jest bakterią Gram ujemną, która należy do rodziny Enterobacteriaceae. Potocznie nazywana jest bakterią kałową ze względu na to, że powszechnie bytuje w jelicie grubym. Choć naturalnie występuje w organizmie, jej niektóre szczepy mogą wywołać szereg zakażeń w obrębie różnych układów i narządów, np. pęcherza moczowego i nerek czy jelit. Może także doprowadzić do ciężkich infekcji takich jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsa.