Grażyna Szapołowska zdradziła sekret swojej figury. "18 godzin przerwy"

2025-07-16 11:53

Grażyna Szapołowska we wrześniu skończy 72 lata, a wciąż zachwyca doskonałą sylwetką i świetną formą. Jaki jest sekret jej figury? Rąbka tajemnicy uchyliła w ostatnim programie Magdy Gessler. Okazało się, że Szapołowska stosuje bardzo nietypową dietę.

Grażyna Szapołowska
Autor: Marek Kudelski / SUPER EXPRESS Grażyna Szapołowska wciąż zachwyca figurą

Grażyna Szapołowska to jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich aktorek filmowych i teatralnych. Gwiazda we wrześniu skończy 72 lat, ale każdego dnia udowadnia, że wiek "to tylko liczba". Jest aktywna zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Dopiero co mogliśmy podziwiać ją w "Tańcu z gwiazdami", a ostatnio gościła w programie "Magda gotuje internet", gdzie rozmawiała z Magdą Gessler.

Grażyna Szapołowska odmładza się tańcem. W programie Polsatu czuje się świetnie

Grażyna Szapołowska i jej sposób na sylwetkę

Aktorka ma swoje sprawdzone sposoby na zachowanie dobrego zdrowia i smukłej sylwetki. Zwraca uwagę na to, co je oraz uprawia dużo sportu. Grażyna Szapołowska przyznała, że do wypracowania codziennej rutyny zmusiły ją problemy ze zdrowiem, z którymi zmagała się przed kilkoma laty. Aktorka mierzyła się bowiem z potwornym bólem kręgosłupa.

Już dawno zrozumiałam, że człowiek starzeje się od kręgosłupa. Dlatego trzeba ćwiczyć kręgosłup, przede wszystkim mięśnie brzucha. Kiedyś miałam tak straszne bóle, że dosłownie się czołgałam. Nie chciało mi się żyć. Dopiero jak (...) zaczęłam wzmacniać mięśnie brzucha i cały kręgosłup, wszystkie dolegliwości skończyły się, jak ręką odjął – wyznała w rozmowie z "Głosem Szczecińskim".

Teraz aktorka już wie, co robić, aby ból pleców znowu nie zawładnął jej życiem. Poza ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie, aktorka też biega i dużo spaceruje.

- Zwykle potrzebuję tygodnia na to, by doprowadzić się do takiego stanu, że mężczyznom dech w piersiach zapiera - deklaruje gwiazda.

Grażyna Szapołowska jest na poście przerywanym

Szapołowska zwraca też uwagę na to, jak ważne jest regularne oczyszczanie organizmu. – Mam swoją dietę, swój sposób na wzmacnianie się i oczyszczanie organizmu z toksyn – przyznaje. Tym sposobem jest post przerywany, ale w raczej restrykcyjnej postaci.

Jem raz dziennie, czasem dwa. Około godziny dziewiętnastej wieczorem. Słuchaj, nie wiem, jakie jest moje ulubione danie, bo gotuje głównie mój Eryk – Francuz. Generalnie ostrygi. Uwielbiam ostrygi. Nie jem ich co wieczór, ale raz w tygodniu około 12 do 16 ostryg

– wyznała Szapołowska w rozmowie z Magdą Gessler.

Post przerywany w wydaniu aktorki zakłada poszczenie przez co najmniej 18 godzin na dobę. W czasie pozostałych 6 godzin aktorka może jeść do woli, zwraca jednak dużą uwagę na to, co ląduje na jej talerzu. Szczególnie chętnie sięga po owoce, warzywa i nieprzetworzone produkty.

Szapołowska podkreśla, że tak restrykcyjnej diety nie należy wprowadzać na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.

– Rozmawiałam z wieloma lekarzami, którzy mi powiedzieli, że te 18 godzin postu jest bardzo dobre dla organizmu – mówiła aktorka w innej rozmowie, z "Galą".

Post przerywany - co to i dla kogo?

Post przerywany (ang. intermittent fasting, IF) to nie tyle dieta, co metoda odżywiania, i jak każda metoda ma wiele odmian. Najpowszechniejsze są posty przerywane 16/8 i 14/10. W poście 16/8 przez 16 godzin na dobę zachowujemy post (w tym czasie nie przyjmujemy żadnych kalorii, dozwolone jest jedynie picie wody i niesłodzonej herbaty lub kawy). Pozostałe 8 godzin to "okno żywieniowe", w trakcie którego możemy przyjmować posiłki.

"Różny może być czas trwania okresów postu, częstość ich występowania i dozwolona ilość kalorii podczas poszczenia. Post przerywany nie jest dietą w powszechnym tego słowa znaczeniu, bo nie wskazuje na to, co można jeść, a czego nie można, ale skupia się na tym, kiedy jeść" - wyjaśnia dietetyczka Aleksandra Żyłowska-Mharrab.

Do tej pory udowodniono, że post przerywany przynosi korzyści nie tylko w kwestii utraty wagi, lecz także w:

  • leczeniu insulinooporności i cukrzycy typu II,
  • regulacji poziomu glukozy i insuliny na czczo,
  • regulacji stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
  • łagodzeniu stanu zapalnego w organizmie.
Poradnik Zdrowie Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki