Gorączka, bóle mięśni i stawów. Nowy wirus podbija Europę

2023-11-08 12:23

Denga, typowa dla rejonów tropikalnych, od kilku lat sukcesywnie coraz częściej jest odnotowywana w Europie. Okazuje się, że na przejście tej infekcji może mieć wpływ wcześniejsze przejście zakażenia Sars-CoV-2. I jest to wpływ niekorzystny.

Gorączka, bóle mięśni i stawów. Nowy wirus podbija Europę
Autor: GettyImages Gorączka, bóle mięśni i stawów. Nowy wirus podbija Europę

Denga w Europie - rosnące zagrożenie

Zauważono, że po kontakcie z wirusem COVID19, pacjenci cierpią bardziej z powodu powikłań w przebiegu dengi. Na razie denga stanowi problem głównie na południu Europy, gdzie przenoszące ją komary czują się komfortowo. 

Nie można wykluczyć, że wraz z ociepleniem klimatu, denga rozprzestrzeni się również na północy Europy. Obecnie denga rozprzestrzenia się również w USA. Przenoszeniu komarów w inne rejony świata sprzyja m.in. globalizacja i powszechny ruch lotniczy.

TZP - produkty na komary Maosquito

Denga a COVID19 - wpływ na przebieg choroby

O zjawisku, które jest co najmniej niepokojące, napisała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska - naukowczyni w Katedrze Wirusologii i Immunologii, Instytutu Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie.

- Na początek przypomnę zjawisko wzmocnienia odpowiedzi immunologicznej zależnej od przeciwciał (tzw. Antibody-dependent enhancement, ADE) - informuje wirusolożka.

- [Zjawisko ADE] zostało dobrze udokumentowane właśnie dla wirusów Dengi. Polega ono na tym, że przeciwciała powstałe po pierwszej infekcji jednym z czterech gatunków wirusa dengi, przy okazji zakażenia innym gatunkiem tego wirusa wzmacniają (zamiast osłabiać) jego replikację. To prowadzi do rozwoju poważnych objawów chorobowych łącznie z krwotocznymi - wymienia specjalistka. Jak się okazuje, to jednak nie koniec niepokojących interakcji wirusa dengi.

Jak się okazuje, denga wykazuje podobną interakcję nie tylko z subwariantami wirusa, ale również z przeciwciałami przeciwko SARS-CoV-2.

- Wykryto, że przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2 (niezależnie od jego wariantu) wykazały znaczną reaktywność krzyżową z DENV-2 (wirus Dengi 2) oraz zależne od przeciwciał wzmocnienie zakażenia tym wirusem - wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Co to oznacza dla pacjentów? - W praktyce to oznacza, że u osób po infekcji SARS-CoV-2, które rozwinęły odpowiedź humoralną, w przypadku zakażenia wirusem Dengi 2 mogą pojawić się poważne objawy chorobowe - informuje naukowczyni.

Najczęstsze objawy dengi to gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe i wysypka, podobna do wysypki w przebiegu odry. W ciężkich przypadkach i w infekcjach wtórnych przy kolejnych zakażeniach wirusem dengi może dojść do postaci krwotocznej, z krwotokami, trombocytopenią, hipowolemią i zespołem wstrząsu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki