Fatalne doniesienia z Ameryki: gigantyczny wzrost zakażeń

2020-06-04 9:32 Katarzyna Hubicz, PAP

Podczas gdy w Europie powoli maleje liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem, w Ameryce epidemia rozwija się w zastraszającym tempie. Szczególnie silnie dotknięty pandemią są Meksyk i Brazylia - w tych krajach liczby chorych liczone są w tysiącach, gwałtownie przyrasta również codzienna liczba zgonów.

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, meksykańskie służby medyczne poinformowały, że liczba zakażonych koronawirusem w tym kraju przekroczyła 100 tys., a we środę w Meksyku zanotowano aż 1092 zgony z powodu infekcji koronawirusem - czyli najwięcej od początku pandemii w tym kraju.

Tym samym dzienna liczba  zgonów była ponad dwa razy wyższa od poprzedniego smutnego rekordu. Najwyższa była również liczba potwierdzonych nowych zachorowań, która we środę wyniosła 3912.

Według oficjalnych danych łączna liczba zgonów wzrosła do 11 729 a przypadków zachorowań do 101 238, jednak wcześniej meksykańskie służby medyczne i władze przyznawały, że rzeczywista liczba zgonów i zachorowań może być wyższa ze względu na zbyt małą liczbę testów (eksperci z organizacji pozarządowych szacują, że liczba zgonów spowodowanych koronawirusem może być nawet trzy razy wyższa).

Nieustannie w górę pnie się również statystyka zgonów i nowych zachorowań na koronawirusa w Brazylii. We środę zanotowano 1349 przypadków zgonów, więcej niż dzień wcześniej, który też był rekordowy. Liczba chorych zwiększyła się o 28 633 - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Obecnie łączna liczba potwierdzonych przypadków zgonów na Covid-19 w Brazylii wynosi 32 548 a zachorowań 584 016. Jest to największa liczba zakażonych na świecie, po Stanach Zjednoczonych.

Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje czwartą pozycję na świecie po Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

W całej Ameryce Łacińskiej zarejestrowano dotąd ponad milion zakażeń. Brazylia, mająca ponad 210 mln mieszkańców, zdecydowanie przewodzi w tym tragicznym zestawieniu. Kraj ten stanął właśnie w obliczu "trzeciej fazy epidemii": do wielkich miast zaczynają masowo napływać w poszukiwaniu pomocy lekarskiej chorzy z prowincji.

Amerykanie drwią z koronawirusa? Sandra Kubicka o życiu w USA w czasie pandemii

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE