Główny epidemiolog Szwecji żałuje: powinniśmy zrobić więcej, aby powstrzymać epidemię

2020-06-03 17:36 Magda Mazurek, PAP

Główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell przyznał w środę w wywiadzie dla Szwedzkiego Radia, że łagodne podejście do pandemii wirusa było błędem. - Szwecja od początku powinna podjąć więcej działań, aby zwalczyć epidemię koronawirusa. Zbyt wiele osób zmarło - powiedział.

W wywiadzie dla Szwedzkiego Radia główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell, przyznał, że "zbyt wiele osób zmarło" w wyniku pandemii koronawirusa. Liczba ofiar śmiertelnych w Szwecji wynosi prawie 4,5 tys. To kilkakrotnie więcej niż w innych krajach skandynawskich, które zdecydowały się na radykalne zamknięcie swoich społeczeństw. W przeciwieństwie do Szwecji...

- Gdybyśmy mieli do czynienia z tą samą chorobą, wiedząc o niej to, co wiemy dzisiaj, sądzę, że znaleźlibyśmy się w połowie drogi między tym, co zrobiła Szwecja a reszta świata - stwierdził Tegnell. Nie skonkretyzował jednak jakie konkretne działania mogła zastosować Szwecja, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa.

Czytaj też: Polacy zrezygnowali z wakacji. Ty też jesteś w tej grupie?

To pierwsza tak szczera wypowiedź Tegnella, który na codziennych konferencjach prasowych bronił szwedzkiej strategii, mówiąc, że za wcześnie na jej ocenę. Działania Szwecji nazywał "długoterminowymi". Główny epidemiolog przestrzegał inne kraje przed nagłym otwarciem i drugą falą, z którą według niego lepiej poradzi sobie Szwecja.

Wśród wymienianych problemów oprócz niewystarczających środków ochrony w domach opieki wymieniana jest m.in. niewystarczająca liczba przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa. Zamiast oczekiwanych 100 tys. tygodniowo, przeprowadza się ponad 30 tys. Jak podała szwedzka telewizja TV4 z końcem maja po zaledwie dwutygodniowym urzędowaniu odeszła ze stanowiska rządowego koordynatora ds. testowania Harriet Wallberg. Nie wyznaczono jej następcy.

Polecamy: Co nas chroni przed wirusami a co nie działa? Najnowsze ustalenia badaczy

Na początku tygodnia socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven, na skutek nacisków opozycji, zapowiedział przed rozpoczęciem lata powołanie komisji ds. zbadania działań Szwecji w walce z koronawirusem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE