Europa znosi ograniczenia w związku z koronawirusem! Co się zmieni w Polsce?

2020-05-01 10:17

Dzieje się coś, na co czekamy wszyscy: Europa znosi pierwsze ograniczenia w związku z koronawirusem. Włosi wznawiają produkcję w fabrykach, na Litwie zaczęły działać wszystkie sklepy i zakłady fryzjerskie, w Hiszpanii dzieci mogą już wychodzić z domów. W Polsce od 4 maja zaczną działać galerie handlowe - a to dopiero początek dobrych wiadomości.

Europa znosi ograniczenia w związku z koronawirusem! Co się zmieni w Polsce?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Niemcy
  2. Czechy
  3. Słowacja
  4. Ukraina
  5. Litwa
  6. Francja
  7. Włochy
  8. Hiszpania
  9. Wielka Brytania
  10. Polska

Europa, która od kilku miesięcy z powodu koronawirusa praktycznie stanęła w miejscu, zaczyna powoli odżywać na nowo. Powoli, acz stopniowo kolejne kraje znoszą obowiązujące od dłuższego czasu restrykcje: ograniczenia w wychodzeniu z domu i poruszaniu się, zakupach, korzystaniu z przestrzeni publicznych. Zobacz, jak to wygląda w poszczególnych państwach.

Niemcy

Od 4 maja w Niemczech planowane jest stopniowe wznawianie zajęć szkolnych. Początkowo do szkół wrócą uczniowie przygotowujący się do egzaminów. We czwartek 30 kwietnia kanclerz Angela Merkel poinformowała, że rząd federalny w ścisłym porozumieniu z władzami poszczególnych landów zezwolił na ponowne otwarcie części przestrzeni publicznych, w tym muzeów, ogrodów zoologicznych, placów zabaw oraz miejsc kultu religijnego.

Nie znaczy to jeszcze, że wszystkie zostaną otwarte właśnie wtedy: ostateczna decyzja co do terminu zależy od władz poszczególnych landów. Nadal obowiązuje jednak zakaz zgromadzeń i podróży w celach turystycznych, a także nakaz zachowania dystansu z przestrzeni publicznej.

Czechy

Czeski rząd zdecydował się na pięcioetapowy plan odmrażania kraju i zdejmowania obostrzeń związanych z koronawirusem. Od 20 kwietnia działają salony i komisy samochodowe oraz zakłady rzemieślnicze, bazary i targowiska.

23 kwietnia odwołano obowiązujący wcześniej zakaz podróżowania; otworzono granice i zwiększono limit osób, które mogą się wspólnie przemieszczać do 10 osób. 27 kwietnia, przywrócono działalność sklepów o powierzchni do 2500 mkw., szkół jazdy, a także siłowni, bibliotek i ogrodów zoologicznych, dozwolone są też nabożeństwa i uroczystości religijne, w których bierze udział nie więcej niż 15 osób.

W kolejnych etapach dla klientów otwarte zostaną lokale gastronomiczne z ogródkami, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a później pozostałe punkty gastronomiczne, hotele, centra handlowe i teatry. 11 maja wznowione zostaną zajęcia w szkołach średnich - póki co wrócą do nich tylko uczniowie przygotowujący się do egzaminów.

Słowacja

Od 22 kwietnia działają już sklepy, których powierzchnia nie przekracza 300 m. kw., jarmarki i targi, komisy i salony samochodowe, niektóre hotele i restauracje serwujące dania na wynos. W dalszej kolejności rząd planuje pozwolić na organizację zgromadzeń religijnych, otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych.

Niebawem mają również zacząć działać większe sklepy, zakłady gastronomiczne z tarasami i ogródkami, muzea, galerie i księgarnie. Kolejnym etapem będzie ponowne uruchomienie kin, teatrów, centrów handlowych oraz szkół i przedszkoli.

Ukraina

Rząd tego kraju zezwolił na otwarcie bazarów. Od 12 maja w Kijowie mają zostać otwarte parki, skwery, mniejsze sklepy (inne niż działające cały czas sklepy spożywcze), a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Kolejne restrykcje łagodzone będą, jeżeli nie zostanie odnotowany wzrost przypadków infekcji.

Litwa

Póki co na Litwie do 11 maja obowiązuje jeszcze kwarantanna, ale w ostatnich dniach została ona nieco złagodzona. 23 kwietnia przywrócono działalność wszystkich sklepów, także tych w centrach handlowych. Powoli otwierane są ogródki kawiarniane, zakłady fryzjerskie, targowiska, parki, ogrody zoologiczne, biblioteki i muzea.

W kolejnym etapie pracę wznowią restauracje, gabinety stomatologiczne, przedszkola i szkoły. W kraju nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej i zachowania dystansu społecznego. W przyszłym tygodniu na msze do kościołów będą mogli wrócić wierni, a 10 maja przywrócony zostanie cywilny ruch lotniczy.

Francja

Premier Francji Edouard Philippe ogłosił, że 11 maja na nowo otwarte zostaną sklepy i targowiska, a firmy będą mogły wznowić swoją działalność odchodząc stopniowo od systemu pracy zdalnej. Od tego dnia Francuzi będą również mogli swobodnie wychodzić z domów, nie będą już potrzebowali każdorazowego pisemnego oświadczenia uzasadniającego potrzebę opuszczenia miejsca zamieszkania.

Od 18 maja stopniowo otwierane będą również szkoły, najpierw podstawowe i gimnazjalne. Jeszcze przez jakiś czas natomiast zamknięte będą restauracje, bary, kina, teatry, muzea i galerie handlowe. Nadal będzie obowiązywał zakaz organizowania zgromadzeń, również tych religijnych. Nadal nie będzie można także chodzić na plaże.

Włochy

Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił, że od 4 maja możliwe będą wizyty rodzinne, pogrzeby w ścisłym gronie i chodzenie do parków. Zaznaczył jednak, że utrzymane zostanie ograniczenie swobody przemieszczania się i Włosi nadal nie będą mogli wychodzić z domu bez uzasadnionego powodu ani podróżować poza region, w którym mieszkają.

Włoski rząd wyraził zgodę na sprzedawanie jedzenia na wynos oraz przywrócenie działalności budowlanej i produkcyjnej. Te sklepy, które były zamknięte, mają ponownie zacząć działać 18 maja. Tego dnia otwarte zostaną również muzea i biblioteki. 1 czerwca wznowią pracę bary, restauracje i salony fryzjerskie.

Utrzymany zostaje jednak zakaz zgromadzeń. Kościoły nadal będą zamknięte dla wiernych. W tym roku szkolnym uczniowie nie wrócą też do szkół - będzie to możliwe najwcześniej we wrześniu. Nie zapadła natomiast jeszcze decyzja o przyszłości rozgrywek piłkarskich.

Hiszpania

Hiszpański plan uchylania restrykcji, które obowiązują od połowy marca, rozłożono na 4 etapy. Ma być wdrażany od 4 maja, o czym poinformował hiszpański premier Pedro Sanchez. Nie padły żadne konkretne daty, ale "powrót do nowej normalności" - jak nazwał to Sanchez - ma potrwać do końca czerwca.

Szkoły będą zamknięte co najmniej do września. Niedługo mają zostać otwarte sklepy, które nie oferują niezbędnych towarów, lokale gastronomiczne i hotele. Od 2 maja Hiszpanie będą mogli wychodzić ze swoich domów, aby poćwiczyć lub pospacerować na świeżym powietrzu. Dzieci w towarzystwie jednego dorosłego mogą już korzystać z tego prawa.

Wielka Brytania

Brytyjski premier Boris Johnson, który chorował na koronawirusa, jest póki co ostrożny w luzowaniu ograniczeń. Zaznaczył, że Wielka Brytania znajduje się w punkcie maksymalnego ryzyka związanego z koronawirusem i złagodzenie ograniczeń może zniszczyć dotychczasowe postępy w spowalnianiu epidemii.

"Nie możemy teraz po prostu określić, jak szybko lub jak powoli, a nawet kiedy, te zmiany zostaną wprowadzone" - tłumaczył Johnson odnosząc się do możliwego wycofywania się z wprowadzonych pięć tygodni temu i obowiązujących co najmniej do 7 maja obostrzeń. 

Polska

W Polsce już od 4 maja zaczną działać centra handlowe, hotele, obiekty z miejscami noclegowymi, biblioteki, muzea i galerie sztuki, wrócą również zabiegi rehabilitacji - wszystko jednak pod pewnymi warunkami (np. w galeriach  handlowych obowiązywać będzie ścisły reżim sanitarny, nadal zamknięta będzie przestrzeń rekreacyjna oraz strefy, w których spożywa się posiłki na miejscu.

Od 6 maja ma być możliwe wznowienie działalności żłobków i przedszkoli (w ścisłym reżimie sanitarnym).  Znoszenie dalszych ograniczeń związanych z koronawirusem zależeć będzie od wskaźnika przyrostu zachorowań, utrzymywania przez Polaków dystansu społecznego oraz wydajności służby zdrowia.

Kolejne etapy odmrażania gospodarki mają być ogłaszane co dwa tygodnie. W trzecim etapie znoszenia ograniczeń planowane jest wznowienie działania restauracji i kawiarni, zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz powrót do szkół dzieci w klasach 1-3. W czwartym etapie przewidywane jest otwarcie teatrów i kin, solariów, salonów masażu, siłowni i klubów fitness a także przywrócenie możliwości zgromadzeń do 50 osób.

Minister Zdrowia o otwarciu żłobków i przedszkoli
Sonda
Czy wygrywamy z koronawirusem?

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki