Endokrynolożka ma 5 sposobów na zachowanie zdrowia. "To oczywiste, że..."
Dr n. med. Luiza Napiórkowska jest endokrynologiem i diabetologiem. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się także w mediach społecznościowych. Tym razem wskazała pięć kluczowych zasad, których przestrzega, by cieszyć się zdrowiem.
Codzienne nawyki mają duży wpływ na zdrowie. Wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o rodzaj diety, ale o szereg innych kwestii. W końcu poza wagą ważne jest choćby to, jak działa układ hormonalny, ponieważ od niego również wiele zależy.
5 wskazówek endokrynolożki. O czym warto pamiętać każdego dnia?
Endokrynolog kojarzy się głównie z chorobami tarczycy. Jednak warto zaznaczyć, że ten rodzaj specjalizacji skupia się na schorzeniach związanych z różnymi gruczołami wydzielania wewnętrznego. A zatem warto zasięgnąć rady specjalisty kiedy doskwierają nam problemy z jajnikami, jądrami, przysadką nadnerczy czy trzustką.
Dr n. med. Luiza Napiórkowska, prowadząc konto w mediach społecznościowych zwraca uwagę na to jak poszczególna żywność wpływa na zdrowie. Ponadto jest autorką książki poświęconej insulinooporności i sposobom radzenia sobie z tym schorzeniem w kilku prostych krokach. Tym razem jednak opublikowała krótkie nagranie, w którym mówi o swoich nawykach.
- Jestem endokrynologiem, to oczywiste, że kładę się spać o 22, zaczynam dzień od sytego śniadania, nie podjadam między posiłkami. To oczywiste, że białą kawę piję wyłącznie do posiłku. A jeżeli jest to możliwe wybieram spacer zamiast jazdy samochodem - podsumowała dr Napiórkowska.
Dlaczego nawyki są takie ważne? Przykładem jest praca tarczycy
Tarczyca, wydzielając odpowiednią dawkę hormonów do krwi, wpływa na wszystkie komórki organizmu, regulując produkcję energii, przemianę materii czy temperaturę ciała. Stąd kiedy jej praca zostanie zaburzona, cierpi na tym cały organizm.
Dlatego ważne jest zachowanie rytmu dobowego, odpowiednia dawka snu, aktywność fizyczna i właściwa dieta. O tym jak określone składniki wpływają także na schorzenia związane z tarczycą, świadczą choćby ustalenia Narodowego Centrum Żywności i Żywienia.
Otóż w przypadku niedoczynności tarczycy poza wdrożeniem odpowiedniego leczenia ważna jest także zmiana dotychczasowego stylu życia. Wsparciem dla prawidłowej pracy gruczołu są regularne posiłki, a co najważniejsze, powinny być pełnowartościowe, aby dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość jodu, żelaza, magnezu i innych składników.
Zaleca się spożywanie od 4 do 5 posiłków dziennie, zachowując odstępy czasowe wynoszące od 3 do 4 godzin. W każdym posiłku powinno znaleźć się białko oraz minimum 400 g warzyw i owoców zapewniając tym samym odpowiednią dawkę błonnika. Warto także do dwóch razy w tygodniu włączyć do jadłospisu ryby.
Zatem widząc, jak ważna jest dieta i jej poszczególne składniki, choćby w odniesieniu do zaburzeń prac tarczycy, łatwo zrozumieć, dlaczego dr Napiórkowska kieruje się wymienionymi przez siebie zasadami.