W obronie lekarzy i ratowników. Ustawa o wyższych karach jest w drodze do Sejmu

2025-07-10 16:15

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała nową ustawę, która przewiduje surowsze kary dla osób atakujących medyków. Projekt ma wkrótce trafić do Sejmu. To odpowiedź na rosnącą liczbę przypadków agresji wobec lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.

W obronie lekarzy i ratowników. Ustawa o wyższych karach jest w drodze do Sejmu
Autor: Getty Images

Wzrost agresji wobec lekarzy i ratowników

Z badania OZZPiP wynika, że aż 78 proc. pielęgniarek i położnych padło ofiarą agresji, a 97,9 proc. było świadkami takich incydentów. W 2024 ratownicy aż 3000 razy wzywali wsparcie policji podczas interwencji z powodu agresji pacjentów lub osób towarzyszących.

Na początku stycznia 2025 ofiarą brutalnego ataku w Siedlcach padł 64‑letni ratownik medyczny. Pacjent z ponad 2 promilami alkoholu zaatakował go nożem podczas interwencji, mężczyzny nie udało się uratować.

W tym samym miesiącu pijani imprezowicze w Żółwinie brutalnie zaatakowali ratowników, którzy udzielali pomocy pobitemu na imprezie mężczyźnie. W lutym w Zielonej Górze 29-latek brutalnie pobił ratownika medycznego, powodując złamanie kilku żeber i krwiaka jamy opłucnowej.

Natomiast 29 kwietnia pacjent wtargnął do poradni w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim i śmiertelnie ugodził nożem ortopedę dr Tomasza Soleckiego. To niejedyne przejawy agresji w kierunku pracowników ochrony zdrowia, które wydarzyły się w ostatnim czasie.

Poradnik Zdrowie: Jakie badania zrobić raz do roku
Poradnik Zdrowie Google News

Surowe kary za ataki na pracowników ochrony zdrowia

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała w czwartek, że Rada Ministrów wkrótce zajmie się projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który zaostrza kary za ataki na pracowników ochrony zdrowia. W następnym kroku nowela zostanie skierowana do procedowania w Sejmie.

Projekt zakłada objęcie szczególną ochroną nie tylko funkcjonariuszy publicznych, ale także tych, którzy podejmują działania na rzecz ratowania życia i zdrowia – w tym ratowników medycznych, strażaków oraz obywateli reagujących w sytuacjach zagrożenia. Za naruszenie nietykalności cielesnej sprawca będzie podlegać karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Mamy zmianę: kara ma być przede wszystkim nieuchronna, to znaczy nie można zamienić jej na »coś tam w zawieszeniu

- podkreśliła Izabela Leszczyna na antenie radia RMF FM.

Jak poinformowała minister zdrowia, nowelizacja, którą przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości, opuściła Stały Komitet Rady Ministrów i może być rozpatrzona na jednym z najbliższych posiedzeń rządu.

Zapytana o to, czy jest szansa na rozpoczęcie procedowania projektu przez Sejm jeszcze przed wakacyjną przerwą w pracach parlamentu, minister odpowiedziała, że „w jej ocenie na 80-90 proc. - tak, ale musi zdecydować cały rząd”.

Przyznała, że oznacza to, że przepisy wejdą w życie po wakacjach. Pod koniec kwietnia br. doszło do zabójstwa lekarza Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Po tym wydarzeniu samorząd lekarski przekazał resortowi zdrowia swoje postulaty w sprawie poprawy bezpieczeństwa w pracy medyków. Oczekują tego także ratownicy medyczni i pielęgniarki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki