Needle spiking – nakłucia igłą na imprezach masowych. Poradnik bezpieczeństwa na koncerty i nie tylko
Ataki igłą na imprezach masowych zdarzają się coraz częściej. Powodują niepokojące objawy u osób ukłutych. Pozostawiają lęk, czy nie doszło do zakażenia. Nie wiadomo, co kieruje sprawcami, ale wiadomo, że zjawisko przybiera na sile – ostatnie doniesienia mówią o podobnych zdarzeniach w Warszawie. Jak się ustrzec przed needle spiking? Co zrobić w razie doświadczenia nakłucia igłą?

Needle spiking, injection spiking, nakłuwanie igłą - nowe zagrożenie
We Francji mowa o ok. 150 przypadkach – choć niektóre źródła wskazują na drugie tyle. Podobne zdarzenia odnotowywano też w Wielkiej Brytanii – tam mowa o 1300 zdarzeń. Doniesienia były też z Holandii i Irlandii. I ostatnio również w Polsce - w Warszawie.
O tych zdarzeniach przeczytacie na Eska.pl w artykule Setki tajemniczych ukłuć w nocnych klubach i dyskotekach. Ofiary mają zawroty głowy i tracą przytomność.
Mowa o tzw. needle spiking, nakłuwaniu igłą – w tłumie, w klubie, na festiwalu muzycznym, w dyskotekach.
Ofiary to w znakomitej większości kobiety. Powód działania? Nie wiadomo. Może odurzenie zastrzykiem, może po prostu wywołanie paniki.
Część osób, które tego doświadczyły, odczuwało potem różne dolegliwości – niektóre nawet traciły przytomność. Odnotowywano też takie dolegliwości, jak:
- osłabienie
- senność
- amnezja wsteczna
- uderzenia gorąca
- zawroty głowy
- utrata przytomności
- uczucie niepokoju
- zaburzenia czucia
Datura (bieluń dziędzierzawa) - narkotyk popularny wśród młodzieży
Badania toksykologiczne na ten moment nie dały odpowiedzi, czy – i jeśli tak, to co – wstrzykiwano. Jak podaje sexed.pl:
- Wszystko to odbywa się w świecie, w którym kobiety od dawna doświadczają przemocy w przestrzeni publicznej – i to na różne sposoby. Needle spiking może być kolejnym przejawem tej przemocy – niekoniecznie fizycznej, ale emocjonalnej, psychologicznej.
To także przykład, jak łatwo strach może rozlać się po całym społeczeństwie, szczególnie jeśli wzmocnią go media i dezinformacja w internecie.
Co zrobić po ataku igłą na koncercie
Serwis sexed.pl, poświęcony edukacji seksualnej, również zwraca uwagę na to zjawisko. Co zrobić, jeśli doświadczymy niespodziewanego nakłucia, będąc np. na koncercie w tłumie?
Po pierwsze, jak instruuje serwis sexed – starajmy się zapobiegać. Osoby uczestniczące w imprezie masowej powinny zwracać szczególną uwagę na swoje otoczenie.
W przypadku nagłego ukłucia lub jakiegokolwiek niepokojącego sygnału należy niezwłocznie poinformować o tym obsługę, ochronę lub personel medyczny obecny na miejscu.
Zaleca się również pozostawanie w towarzystwie zaufanych osób oraz pilnowanie swoich rzeczy osobistych i napojów. Co, jeśli mimo środków ostrożności dojdzie do niespodziewanego ataku igłą?
- Należy takie sytuacje zgłaszać obsłudze, prosząc o udokumentowanie i potwierdzenie zgłoszenia. Informacje należy przekazać też na najbliższym komisariacie policji.
- Ponadto, zalecane są badania tzw. zerowe (czyli weryfikujące aktualne zakażenie, bo zakażenie ze świeżego kontaktu nie będzie jeszcze do wykrycia). Chodzi o testy pod kątem HIV, HBV, HCV, a na liście zalecanych badań są teżenzymy wątrobowe AlAT, AspAT.

Sexed podaje też, co zrobić, żeby poprawnie zdezynfekować miejsce wkłucia:
Przemyj miejsce ukłucia bieżącą wodą i mydłem, nie wyciskaj krwi, nie stosuj alkoholu do dezynfekcji.
Zgłoś się do lekarza_rki chorób zakaźnych – oceni ryzyko i wdroży ewentualną profilaktykę poekspozycyjną (PEP) przeciw HIV, która ma najwyższą skuteczność jeśli jest wdrożona w ciągu 24-48 godz. od ekspozycji i trwa 28 dni.
Jeśli nie jesteś zaszczepiony_a na HBV - można podać immunoglobulinę anty-HBs i rozpocząć szczepienie.
Apel o bezpieczeństwo na imprezach masowych
Zarazem zaapelowano do organizatorów imprez masowych o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa uczestników. Osoby odpowiedzialne za organizację wydarzeń powinny wzmocnić środki kontroli – nie ograniczając się jedynie do pobieżnego przeszukiwania torebek czy depozytów.
Istotne jest także zwiększenie liczby pracowników ochrony i personelu medycznego, których widoczna obecność może działać odstraszająco na osoby dopuszczające się przemocy i zarazem zwiększać poczucie bezpieczeństwa osób uczestniczących w evencie.
Organizatorzy powinni też odpowiednio przygotować obsługę na sytuacje kryzysowe, zadbać o jasne i regularne komunikaty informujące uczestników, jak postępować w przypadku zagrożenia i gdzie szukać pomocy, a każde zgłoszenie o potencjalnie niebezpiecznym incydencie powinno być traktowane z pełną powagą.
Niestety, jak podaje Fundacja Kolektyw Chemia, część osób - szczególnie jeśli były pod wpływem alkoholu lub innych środków - bywa traktowana lekceważąco na SOR-ach czy komisariatach.
Nie chodzi o to, żeby wszystkiego się bać, ale o to, żeby zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich osób. Z tą myślą możecie już wkrótce bawić się podczas ZORZA Festiwal Warszawa - harmonogram koncertów na 11 i 12 lipca.