EMA o tym, czy warto stosować szczepionkę AstraZeneca

2021-04-08 9:24

Europejska Agencja Leków wypowiedziała się na temat szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca przeciw SARS-CoV-2. Szef EMA Emer Cooke odniosła się też do doniesień, czy preparat na koronawirusa może wywoływać zakrzepy krwi.

Szczepionka Moderna – co o niej wiemy? Sprawdź skład preparatu!
Autor: Getty Images

Na konferencji prasowej EMA przekazała, że szczepionka firmy AstraZenca jest skuteczna. Jak podkreśliła szefowa agencji Emer Cook preparat zapobiega COVID-19, a także hospitalizacji i śmierci z powodu tej choroby.

- COVID-19 to bardzo poważna choroba, która charakteryzuje się wysokim stopniem hospitalizacji i śmiertelności. (...) Ta szczepionka udowodniła swą wysoką efektywność, zapobiegając ciężkiemu przebiegowi choroby i ratując życie. Szczepienia są niezwykle ważne w walce z koronawirusem i musimy użyć dostępnych szczepionek, by chroniły nas przed jego dewastującymi skutkami. (...) Ryzyko śmierci z powodu COVID-19 jest dużo wyższe niż ryzyko śmiertelności z powodu efektów ubocznych – wyjaśniła Emer Cooke.

Szczepionka AstraZeneca a zakrzepica

Kontynuując swoją wypowiedź, szefowa Emer Cooke, potwierdziła, że mogą występować bardzo rzadkie przypadki zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi w ciągu 14 dni od szczepienia.

- Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu. Na podstawie dostępnych obecnie dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka  - zaznaczyła EMA.

W opinii EMA zbadane zakrzepy krwi wystąpiły żyłach mózgu (zakrzepica zatok żylnych mózgu CVST), brzucha (zakrzepica żył trzewnych) oraz w tętnicach. Wykonano szczegółową analizę 62 przypadków CVST i 24 przypadków zakrzepicy żył splanchnicznych, które zostały zgłoszone w unijnej bazie danych bezpieczeństwa leków (EudraVigilance) na dzień 22 marca 2021 r. Wtedy odnotowano 18 zgonów.

Jak podkreśliła EMA, jednym z prawdopodobnych wyjaśnień połączenia zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest odpowiedź immunologiczna. Może ona prowadzić do stanu podobnego do tego, jaki czasami obserwuje się u pacjentów leczonych heparyną.

Podczas konferencji prasowej głos zabrała też dr Sabine Strauss z EMA, która stwierdziła, aby lekarze i osoby po szczepieniu przeciw SARS-CoV-2 zwracały uwagę na wszelkie możliwe symptomy, jakie pojawiają się w pierwszych dwóch tygodniach po podaniu preparatu.

EMA wydała pozytywną opinią szczepionce koncernu AstraZeneca. Według Emer Cooke mimo to „korzyści ze stosowania szczepionki koncernu AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych”. Badania nad tym preparatem, jak zaznaczyła szefowa EMA, będą kontynuowane. 

Źródło: PAP

Co należy zrobić, żeby szybko zakończyć pandemię? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?