EMA o tym, czy warto stosować szczepionkę AstraZeneca

Europejska Agencja Leków wypowiedziała się na temat szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca przeciw SARS-CoV-2. Szef EMA Emer Cooke odniosła się też do doniesień, czy preparat na koronawirusa może wywoływać zakrzepy krwi.

Na konferencji prasowej EMA przekazała, że szczepionka firmy AstraZenca jest skuteczna. Jak podkreśliła szefowa agencji Emer Cook preparat zapobiega COVID-19, a także hospitalizacji i śmierci z powodu tej choroby.

- COVID-19 to bardzo poważna choroba, która charakteryzuje się wysokim stopniem hospitalizacji i śmiertelności. (...) Ta szczepionka udowodniła swą wysoką efektywność, zapobiegając ciężkiemu przebiegowi choroby i ratując życie. Szczepienia są niezwykle ważne w walce z koronawirusem i musimy użyć dostępnych szczepionek, by chroniły nas przed jego dewastującymi skutkami. (...) Ryzyko śmierci z powodu COVID-19 jest dużo wyższe niż ryzyko śmiertelności z powodu efektów ubocznych – wyjaśniła Emer Cooke.

Szczepionka AstraZeneca a zakrzepica

Kontynuując swoją wypowiedź, szefowa Emer Cooke, potwierdziła, że mogą występować bardzo rzadkie przypadki zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi w ciągu 14 dni od szczepienia.

- Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu. Na podstawie dostępnych obecnie dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka  - zaznaczyła EMA.

W opinii EMA zbadane zakrzepy krwi wystąpiły żyłach mózgu (zakrzepica zatok żylnych mózgu CVST), brzucha (zakrzepica żył trzewnych) oraz w tętnicach. Wykonano szczegółową analizę 62 przypadków CVST i 24 przypadków zakrzepicy żył splanchnicznych, które zostały zgłoszone w unijnej bazie danych bezpieczeństwa leków (EudraVigilance) na dzień 22 marca 2021 r. Wtedy odnotowano 18 zgonów.

Jak podkreśliła EMA, jednym z prawdopodobnych wyjaśnień połączenia zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest odpowiedź immunologiczna. Może ona prowadzić do stanu podobnego do tego, jaki czasami obserwuje się u pacjentów leczonych heparyną.

Podczas konferencji prasowej głos zabrała też dr Sabine Strauss z EMA, która stwierdziła, aby lekarze i osoby po szczepieniu przeciw SARS-CoV-2 zwracały uwagę na wszelkie możliwe symptomy, jakie pojawiają się w pierwszych dwóch tygodniach po podaniu preparatu.

EMA wydała pozytywną opinią szczepionce koncernu AstraZeneca. Według Emer Cooke mimo to „korzyści ze stosowania szczepionki koncernu AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych”. Badania nad tym preparatem, jak zaznaczyła szefowa EMA, będą kontynuowane. 

Źródło: PAP

Co należy zrobić, żeby szybko zakończyć pandemię? Doktor Grzesiowski odpowiada
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE