Elon Musk pokonany, Synchron rusza z testami na ludziach. Implant mózgu nadzieją dla sparaliżowanych?
Firma Synchron Inc. - konkurencja Neuralink Corp., której właścicielem jest Elon Musk - zarejestrowała pierwszego pacjenta w swoich badaniach klinicznych w USA. Implant mózgowy Stentrode jest wielkości spinacza do papieru i ma pozwolić użytkownikom sterować komputerem za pomocą myśli.
Implant mózgowy testowany na sześciu pacjentach
Implant Stentrode jest testowany na sześciu pacjentach z ciężkim paraliżem w szpitalu Mountain Sinai w Nowym Jorku oraz w University Pittsburgh Medical Center w Pensylwanii.
Stentrode pozwoli pacjentom korzystać z urządzeń cyfrowych za pomocą mózgu, umożliwiając im wykonywanie codziennych zadań, takich jak pisanie SMS-ów i zakupy online.
Urządzenie zostało już przetestowane w Australii, teraz po raz pierwszy jest testowane w Stanach Zjednoczonych.
Cały proces jest prowadzony pod czujnym okiem amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).
Nadzieja dla sparaliżowanych
„Zatwierdzenie tego badania klinicznego odzwierciedla lata testów bezpieczeństwa przeprowadzonych we współpracy z FDA” – powiedział w oświadczeniu dr Thomas Oxley, dyrektor generalny firmy Synchron.
„Pracowaliśmy razem, aby utorować drogę naprzód, w kierunku pierwszego komercyjnego zatwierdzenia wszczepionego na stałe interfejsu komputerowego mózgu do leczenia paraliżu” - dodał.
Oxley przyznaje, że przedsięwzięcie jest jest „kamieniem milowym” dla firmy, która ma nadzieję dostarczyć swój produkt około 5 milionom ludzi w USA żyjącym z paraliżem.
Jak to działa?
Urządzenie interfejsu mózg-komputer (BCI) firmy Synchron jest wszczepiane do kory ruchowej mózgu przez żyłę szyjną. Zabieg jest mało inwazyjny i trwa około dwóch godzin. Po wszczepieniu działa, rejestrując i tłumacząc aktywność neuronową na ustandaryzowany język cyfrowy.
Sygnały te są następnie przesyłane z mózgu bezpośrednio do jednostki wszczepionej w klatkę piersiową za pomocą przewodu.
Synchron wyjaśnia: „Jednostka ta jest zaprogramowana do ciągłego odbierania sygnałów mózgowych, a po podłączeniu do zewnętrznego odbiornika może wysyłać je do komputera”.