Eksperci WHO o końcu pandemii, leku przeciw COVID-19 i paszportach dla zaszczepionych

2021-03-02 12:16 Katarzyna Hubicz

Pandemia COVID-19 nie skończy się wraz z końcem 2021 roku. Ale jest też dobra wiadomość. Jak twierdzi dyrektor wykonawczy ds. sytuacji kryzysowych WHO, dr Michael Ryan, możliwe jest zmniejszenie liczby osób, które trafiają do szpitali lub umierają z powodu koronawirusa. Co z lekami przeciw zakażeniu i paszportami dla zaszczepionych?

W poniedziałek WHO poinformowało o pierwszym od siedmiu tygodni wzroście nowych zakażeń koronawirusem. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenia, że przyczyną kolejnej fali infekcji są zarówno nowe warianty koronawirusa, jak i fakt, że wiele osób przestało przestrzegać nakazów sanitarnych. Najwięcej nowych przypadków notuje się w Europie, w obu Amerykach, Azji Południowo-Wschodniej i we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych dr Michael Ryan ocenił, że nie ma co liczyć na to, że pandemia skończy się pod koniec tego roku. - Ale myślę, że możemy skończyć z hospitalizacjami, śmiercią i tragedią związaną z tą pandemią - powiedział dr Michael Ryan. Jak skomentował, pandemię pomogą kontrolować szczepienia, zwłaszcza pracowników służby zdrowia oraz osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19 i zgon z jego powodu.

 To jednak nie wystarczy. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreśla: - Szczepionki pomagają ratować życie, ale jeśli kraje polegają wyłącznie na szczepionkach, popełniają błąd. Podstawą odpowiedzi pozostają podstawowe środki w zakresie zdrowia publicznego”. Z kolei Maria Van Kerkhove z WHO dodała: „Ostatni tydzień pokazał nam, że ten wirus odbije, jeśli na to pozwolimy - a nie możemy na to pozwolić”.

 WHO chce, aby szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w każdym kraju w ciągu pierwszych 100 dni 2021 r. - co oznacza, że ​​zostało 40 dni.

Eksperci organizacji wypowiedzieli się również na temat paszportów dla osób zaszczepionych. Zdaniem dr Michaela Ryana paszporty te będą miały sens wówczas, gdy każdy będzie miał równy dostęp do szczepień - w przeciwnym razie mogą one stanowić naruszenie praw człowieka w zakresie podróżowania, a ich wprowadzenie budzi wątpliwości etyczne. Jednak, co podkreślił ekspert, w miarę rozpowszechnienia szczepień konieczne będzie wprowadzenie regulacji i w tym zakresie.

Panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia wydał również zalecenie dotyczące stosowania hydroksychlorochiny w zapobieganiu COVID-19. Jak twierdzą międzynarodowi eksperci WHO, hydroksychlorochina, czyli lek przeciwzapalny, nie powinna być stosowana w celach profilaktycznych u osób, które nie zakażone koronawirusem. Zalecenie to opiera się na dowodach uzyskanych z sześciu randomizowanych, kontrolowanych badań z udziałem ponad 6000 uczestników.  

Badania wykazały, że hydroksychlorochina nie miała znaczącego wpływu na ograniczenie hospitalizacji lub zgonów z powodu COVID-19, istnieją natomiast dowody, że lek ten nie łagodzi objawów COVID-19 i prawdopodobnie zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Eksperci są więc zdania, że wszystkie środki badawcze należy skierować do oceny innych, bardziej obiecujących leków.

Nowe oficjalne zasady ochrony przed koronawirusem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE