Eksperci ustalili, które leki najczęściej powodują wizyty na SOR

2021-10-08 10:16

Naukowcy przeanalizowali rodzaje leków oraz zamiary ich stosowania, które wymusiły na pacjentach wizyty na oddziałach ratunkowych. W tym celu przeanalizowano przypadki obejmujące 60 amerykańskich oddziałów SOR w latach 2017-2019. Średni wiek pacjenta wynosił 49 lat, a 55 proc. badanych przypadków stanowiły wizyty kobiet.

eksperci-ustalili-ktore-leki-najczesciej-powoduja-wizyty-na-sor
Autor: Getty Images

Na podstawie ponad 96 tys. przypadków szacunkowo 6,1 wizyt na oddziale ratunkowym na 1000 stanowiły wizyty z powodu działań niepożądanych po przyjęciu leków, 38,6 proc. przypadków wymagało hospitalizacji. Wskaźnik populacji były wyższy dla osób w wieku 65 lat lub starszych w porównaniu do populacji poniżej 65. roku życia.

Eksperci wykazali, że wizyty pacjentów po zażyciu leków były zróżnicowane w zależności od rodzaju przyjętego preparatu, zamiaru jego zastosowania oraz wieku pacjenta. Szkody spowodowane zażyciem leków obejmowały przyjęcie większych dawek niż zalecane, spożycie leków zaleconych innym osobom, używanie leków do niezatwierdzonych zastosowań oraz reakcje alergiczne.

Jak przechowywać leki

Według naukowców 69,1 proc. wizyt na SOR z powodu szkód, które spowodowały leki, obejmowało stosowanie preparatów terapeutycznych, ale wśród pacjentów poniżej 45. roku życia 52,5 proc. wizyt wiązało się z użyciem nieterapeutycznym.

Naukowcom udało się ustalić, że szacunkowo 38,6 proc. wizyt na SOR z powodu szkód spowodowanych przez leki wymagało późniejszej hospitalizacji, a wskaźniki były najniższe u pacjentów w wieku poniżej 5 lat i najwyższe u osób w wieku 75 lat lub starszych.

Wizyty na SOR dzieci w wieku 5 lat i młodszych wiązały się najczęściej nienadzorowaną ekspozycją na leki lub niepożądanymi reakcjami na antybiotyki. Leki powszechnie dostępne bez recepty były przyczyną około 10 proc. wizyt ogółem, ale tylko 30,8 proc. tych wizyt dotyczyło zastosowania terapeutycznego. Częściej na SOR z powodu zażycia leków trafiały kobiety.

Około 78,5 proc. wizyt przypisywano efektom zastosowania jednego leku, jednak późniejsze hospitalizacje dotyczyły zażycia więcej niż jednego specyfiku. Dla pacjentów w wieku 65 lat i starszych najczęstszymi rodzajami leków były preparaty przeciwzakrzepowe oraz na cukrzycę. W tej grupie wiekowej prawie 96 proc. wizyt na izbie przyjęć było związanych z uszkodzeniami leków spowodowanymi ich terapeutycznym stosowaniem.

Najczęstszą przyczyną wizyt na izbie przyjęć ze względu na szkodliwe działanie leków u osób w wieku 25-44 lata było nieterapeutyczne stosowanie benzodiazepin, często w połączeniu z alkoholem lub innymi substancjami.

Sonda
Jak często bierzesz paracetamol?
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki