Dziś pogrzeb zamordowanego lekarza Tomasza Soleckiego. Medycy oddali mu hołd
Pogrzeb ortopedy Tomasza Soleckiego, zamordowanego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, odbędzie się 7 maja w Krakowie na cmentarzu Batowickim. Uroczystość będzie miała charakter państwowy, ale zgodnie z wolą rodziny bez udziału mediów.

6 maja w południe medycy w całej Polsce uczcili pamięć zamordowanego ortopedy Tomasza Soleckiego i wyrazili sprzeciw wobec agresji. Przed Uniwersyteckim Szpitalem w Krakowie, gdzie pracował lekarz, setki pracowników zgromadziło się na minutę ciszy; zawyły syreny karetek.
Zabójstwo Tomasza Soleckiego - dzień żałoby
Pracownicy ochrony zdrowia obchodzili we wtorek 6 maja ogólnopolski dzień żałoby oraz protestu przeciw nienawiści. W południe medycy wielu placówek medycznych w Polsce wyszli przed swoje miejsca pracy, aby uczcić pamięć zamordowanego 29 kwietnia Tomasza Soleckiego, ortopedy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Do udziału w milczącym proteście wezwały samorządy i związki zawodowe zawodów medycznych.
Zachęcamy każdego medyka do wyjścia przed miejsce pracy aby zapalić znicz, odbyć minutę ciszy lub w przemowach wyrazić sprzeciw wobec agresji. Do wszystkich dyrektorów placówek skierowano apel o przejście na godzinę w dyżurowy tryb pracy
- zwrócili się we wspólnym oświadczeniu.
Śmierć lekarza - milczące protesty w całej Polsce
W Krakowie o godz. 12 minutą ciszy uczcili pamięć lekarza pracownicy oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyszli przed budynek Collegium Novum, by wspólnie oddać hołd Tomaszowi Soleckiemu. Władze uczelni zapaliły symboliczny znicz i złożyły wieniec przy Dębie Wolności. Trębacz odegrał pieśń żałobną.
Spotkanie upamiętniające 47-letniego ortopedę odbyło się także przed siedzibą Szpitala Uniwersyteckiego. Setki pracowników przed budynkiem lecznicy zamilkło na minutę. Zawyły syreny karetek.
Również medycy innych krakowskich szpitali i przychodni uczcili minutą ciszy pamięć lekarza. Syreny karetek zawyły m.in. przy Szpitalu Jana Pawła II, którego pracownicy – jak przekazano PAP w placówce – widzieli dużą potrzebę wyrażenia solidarności z pracownikami Szpitala Uniwersyteckiego i rodziną zamordowanego. Chcieli też zaprotestować przeciwko przemocy wobec przedstawicieli zawodów medycznych.
Przed placówki w południe wyszli również m.in. pracownicy Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie, pogotowia ratunkowego we Wrocławiu oraz pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie i medycy w Białej Podlaskiej. Członkowie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie zapalili przed swoją siedzibą sto zniczy "przeciw nienawiści".
Wyrazem takiego sprzeciwu ma być również marsz medyków, zapowiedziany przez Naczelną Radę Lekarską na 10 maja w Warszawie.
Za dużo tych dramatów. Pogrzeb tragicznie zmarłego ratownika medycznego. Ostatnie pożegnanie Cezarego L.
Śmierć lekarza w Krakowie - zapowiadane zmiany w prawie
W poniedziałek w Ministerstwie Zdrowia na zaproszenie minister Izabeli Leszczyny odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli minister sprawiedliwości Adam Bodnar, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak oraz komendant główny policji Marek Boroń. Tematem rozmów były działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w placówkach medycznych.
Ustalenia ze spotkania zostały przedstawione premierowi Donaldowi Tuskowi na posiedzeniu Rady Ministrów, które rozpoczęło się po godz. 12.
Wśród postulatów samorządu lekarskiego pojawił się pomysł rejestru agresji, który miałby pozwolić łatwiej identyfikować i karać niebezpiecznych pacjentów, wg deklaracji - bez utrudniania im dostępu do leczenia.
Śmierć Tomasza Soleckiego - co wydarzyło się w Krakowie
Lekarz Tomasz Solecki, ortopeda krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, zginął 29 kwietnia. Do gabinetu, w którym badał pacjentkę, wtargnął 35-letni mężczyzna i zaatakował medyka nożem. Lekarz mimo wysiłków personelu medycznego zmarł.
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski poinformował, że napastnikiem był pacjent niezadowolony z przebiegu leczenia.
Agresorem okazał się funkcjonariusz Służby Więziennej, o czym poinformował minister sprawiedliwości. Pojawiły się nieoficjalne informacje na temat ewentualnych zaburzeń psychicznych sprawcy.
Prokuratura przedstawiła mu zarzuty zabójstwa lekarza i usiłowania naruszenia czynności narządów ciała pielęgniarki nożem. Sąd aresztował go na trzy miesiące.

Pogrzeb lekarza 7 maja
Pogrzeb Tomasza Soleckiego odbędzie się w środę w Krakowie na cmentarzu Batowickim. Uroczystość będzie miała charakter państwowy.
Tomasz Solecki został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie na ręce rodziny lekarza złoży szef Kancelarii Prezydenta RP.
Z kolei prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, za szczególne zasługi dla miasta Krakowa, nadał pośmiertnie doktorowi Soleckiemu odznakę Honoris Gratia.
Wolą rodziny jest, aby pogrzeb odbył się bez udziału mediów.