Drugi etap znoszenia obostrzeń: wytyczne dla galerii, bibliotek i hoteli

2020-05-03 9:46

Drugi etap znoszenia obostrzeń już od jutra, tj. od 4 maja. Wtedy nastąpi wielkie otwarcie galerii handlowych, sklepów, bibliotek i hoteli. Jednak takie otwarcie będzie wymagało ogromnych przygotowań i stosowania się do całej rzeszy nowych restrykcji.

Wózek w sklepie
Autor: Getty Images Zakupy

Ministerstwo Rozwoju w porozumieniu z GIS-em przygotowało wytyczne dotyczące zasad funkcjonowania obiektów, które będą otwarte już od 4 maja!

Galerie handlowe

 • Na terenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych działalność gospodarczą mogą prowadzić wszystkie sklepy z wyłączeniem: stref aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin), stref gier, kin oraz wysp handlowych.
 • Wytyczne sugerują organizację stanowisk pracy w sklepach z zachowaniem 2-metrowej odległości między pracownikami i klientami galerii. 
 • Klienci powinni też mieć możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie znajdującym się na terenie obiektu handlowego lub w punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu, ewentualnie w automacie do zakupu maseczek.
 • Właściciele sklepów znajdujących się na terenie galerii lub centrów handlowych są zobligowani do zainstalowania możliwie dużej liczby pojemników z preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich wejściach - również do placówek wewnątrz - a także w toaletach i przy kasach.
 • Klienci mają obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych lub rękawiczek foliowych zapewnionych przez operatora danego sklepu.

Czytaj też: Czy zabraknie lekarzy w przychodniach? Ustawa: tylko jeden etat dla medyka

Galerie handlowe - gastronomia

Wedle wytycznych, na terenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych należy stworzyć wydzielone strefy gastronomiczne z widoczną, fizyczną barierą oddzielającą. W każdej strefie na jedną osobę powinno przypadać min. 15 m kw. W strefie gastronomicznej będzie można kupować żywność wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. "Dania nie mogą być spożywane na miejscu, czyli na terenie galerii, ani na ulicy" - podkreślono w komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

Polecamy: Uboczny efekt koronawirusa: mniej zachorowań na grypę. Nietypowe badanie naukowców

Galerie handlowe - parkowanie

Klienci są zobligowani do parkowania na co drugim miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości do zachowania dystansu przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów. 

Warto wiedzieć: Mamy przełom! Początek końca epidemii koronawirusa w Polsce!

Hotele - zasady

 • Maksymalna liczba gości: liczba pokoi razy dwa.
 • Konieczne jest również umieszczenie na terenie hotelu/pensjonatu dozowników z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości, a w szczególności przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind oraz przy wyjściu z toalet.
 • Możliwość zakupu maseczki ochronnej na recepcji.
 • Zaleca się też ograniczenie korzystania przez pracowników z przestrzeni wspólnych, w tym: wprowadzenie różnych godzin przerw, zmniejszenie liczby pracowników korzystających ze wspólnych obszarów w danym czasie (np. przez rozłożenie przerw na posiłki).

Biblioteki - zasady

 • Preferowane jest udostępnianie zbiorów w trybie wypożyczeń na zewnątrz.
 • Zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy i między współpracownikami (1,5 m - 2 m).
 • Rekomendowane jest ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem (np. na ladzie bibliotecznej) oraz innych stanowiskach obsługi czytelników.
 • Zalecane jest też wydzielenie "drogi brudnej", czyli miejsca zwrotu książek, oraz "drogi czystej" dla książek wypożyczanych z biblioteki.
 • Rekomendowane jest ograniczenie użytkowania księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych oraz wykorzystania multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (np. audio-guide’y, ekrany dotykowe).
 • Zmiany w pracy powinny być podzielone, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników przebywających w danym momencie na terenie obiektu.